هنر و تجربه:مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از مستندسازانی که در صحنه‌ مقابله با ویروس کرونا حضور داشته‌اند، حمایت می‌کند.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی خبرداد، با شیوع ویروس کووید ۱۹ در ایران، این مرکز مستندسازانی را که در نقاط مختلف اقدام به ضبط و ثبت وقایع این بحران کرده و در صحنه‌ نبرد با کرونا حضور داشتند، رصد کرده و ضمن تماس با آن‌ها و پیگیری پروژه‌ در دست تولیدشان، نسبت به حمایت از این آثار اعلام نظر کرده است.

حمایت مرکز گسترش از مستندهایی که با موضوع کرونا در دست تهیه است، با ارسال طرح پژوهشی مبتنی بر ساختار فیلم، شیوه روایت، عناصر دراماتیک و همین طور ارایه دمو سه‌ دقیقه‌ای از اثر تولید شده تا آن زمان و نظر مثبت شورا میسر خواهد بود. با این توضیح که با شروع تعطیلات و بحث قرنطینه در کشور، کارگروهی در این مرکز تشکیل شده و این افراد در فضای مجازی، در تماس دایم با هم بوده تا ضمن اطلاع از روند تولید این آثار در گستره‌ ملی، نسبت به بررسی طرح‌های جدید، بازبینی تریلرهای ارایه شده و پاسخگویی سریع به مستندسازان، با اولویت زمانی و بدون بوروکراسی‌های معمول اقدام کنند.

این وضعیت درباره اهالی سینمای انیمیشن نیز با سفارش تولید انیمیشن‌های کوتاه با موضوع کرونا به تهیه‌کنندگان و فعالان این حوزه توسط معاونت انیمیشن مرکز گسترش آغاز شده است و سایر انیماتورها هم می‌توانند نسبت به ارایه طرح خود به این مجموعه اقدام کنند.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اعلام کرد که آماده پذیرش طرح‌های مستند و فیلمنامه‌های کوتاه انیمیشن با موضوع کرونا در ایران است تا با قید فوریت، نسبت به بررسی و حمایت از این آثار به شرط برخورداری از استانداردهای لازم و تایید شوراهای مربوطه اقدام کند.

فیلمسازان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی «مرکز» به نشانی www.defc.ir نسبت به ثبت طرح خود اقدام کرده و از طریق همین وب‌سایت پیگیر آن باشند.

اولویت بررسی این طرح‌ها، ارایه دمو یا تریلر (تا ۳ دقیقه) از فیلم مورد نظر است که فیلمسازان می‌بایست از طریق واتساپ، به شماره ۰۹۰۵۶۱۱۵۲۱۲ ارسال کنند.

با توجه به شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا در کشور، لازم است فیلمسازان به این نکته توجه کنند که صرفا طرح‌های مرتبط با این موضوع را روی وب‌سایت «مرکز» به ثبت رسانده و از ارایه طرح با موضوعات دیگر خودداری کنند.