هنر و تجربه: با توجه به شرایط شیوع کرونا ظاهرا هیچ‌کدام از برنامه‌ریزی‌های سینمایی به سرانجام نمی‌رسد و همه چیز مدام درحال تغییر است و در این میان برگزاری جشنواره فیلم کن هم در ابهام قراردارد.

«امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه در یک مصاحبه تلویزیونی از تمدید شرایط قرنطینه در این کشور تا تاریخ ۱۱ می (۲۲ اردیبهشت) خبر داد و عنوان کرد برگزاری هر جشنواره و رویدادی که مستلزم تجمع افراد می‌شود حداقل تا اواسط ماه جولای (اواخر تیر ماه) ممنوع است و در نتیجه این تصمیم جشنواره کن ۲۰۲۰ نیز تا آن زمان قابل برگزاری نخواهد بود.

در اخبار قبلی مربوط به برگزاری با تاخیر جشنواره فیلم کن تاریخ دقیقی برای آن اعلام نشده بود و گمانه زنی هایی برای برپایی این جشنواره سینمایی برای اواخر ژوئن و اوایل ماه ژوئیه زده شده بود که آن هم منتفی شد و با این حساب تا ماه‌های آینده نباید منتظر کن یا هیچ جشنواره دیگری در فرانسه باشیم مگر اینکه شرایط تغییر کند!

مسئولان جشنواره کن پیش از این اعلام کرده بودند که برای به عقب انداختن و برگزاری هفتاد و سومین دوره این رویداد در اواخر ژوئن و اوایل ژوئیه باید از مسئولان دولتی مثل وزارت بهداشت، وزارت کشور، مقامات منطقه آلپ-ماریتیم و همچنین شورای شهر کن اجازه داشته باشند. برگزاری کن در اواخر ماه ژوئیه یا اوایل ماه آگوست نیز شرایط پیچیده‌ای خواهد داشت، زیرا شهر کن یک مقصد محبوب برای تعطیلات است و از چهارم ژوئیه شاهد حضور توریست‌ها خواهد بود. علاوه بر این اگر این اتفاق بیفتد تنها یک ماه بین جشنواره فیلم کن و همچنین جشنواره بین المللی فیلم ونیز فاصله خواهد بود.

مسئولان کن هنوز واکنشی به سخنان اخیر رئیس جمهور فرانسه نداشته‌اند. «تیری فرمو» دبیر جشنواره کن چند روز پیش و در مصاحبه برگزاری آنلاین جشنواره کن را مردود دانست.

کاخ جشنواره کن نیز در اوج شیوع ویروس کرونا در این کشور به محلی برای نگهداری افراد بی‌خانمان تبدیل شده است.

سینماهای فرانسه از تاریخ ۱۵ مارس تعطیل شدند و توزیع کنندگان و تهیه کنندگانی که فیلم‌هایی در نوبت اکران داشتند بلافاصله مجوز نمایش آثار خود را از طریق شبکه‌های VOD و یا به صورت DVD دریافت کردند. تاکنون ۳۱ فیلم بلند سینمایی از این طریق به نمایش گذاشته شده‌اند.

کشور فرانسه که از ۱۷ ماه مارس در تعطیلی به سر می برد، با ۹۸ هزار و ۷۶ مورد مبتلا به ویروس کرونا و ۱۴ هزار و ۹۶۷ مورد مرگ و میر، یکی از کشور‌هایی است که بیشترین درگیری را با این ویروس داشته است.

ورایتی