هنروتجربه: کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» با نگاهی به مستندهای شهید سید مرتضی آوینی توسط انتشارات بنیاد سینمایی فارابی و نشر واحه منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی،کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» با نگاهی به مستندهای شهید سیدمرتضی آوینی، تألیف دکتر انیس دوویکتور استاد دانشگاه سوربن است. محمدمهدی شاکری مترجم و مریم امینی سرویراستار آن بوده‌اند و ترجمه و انتشار این کتاب در چارچوب همکاری بنیاد سینمایی فارابی، انتشارات واحه و انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران (ایفری) به انجام رسیده است.

در یادداشت ناشر کتاب آمده است: «تصمیم به مشارکت نشر واحه در چاپ این کتاب از این جهت گرفته شد که شاید بتواند جای خالی پژوهش روش‌مند در زمینه آثار سینمایی و مکتوبات شهید آوینی را اندکی پر کند».

کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» در چهار فصل «جنگ به روایت سینمای داستانی» (شامل چهاربخش در باب مشخصه‌های ژانری، نسل‌های سینماگر، نشانه‌شناسی، تصویر ذهنی کربلا در میزانسن‌های سینمایی و …)، «انقلاب در نگاه چیز دیگری را دگرگونه فیلم گرفتن» (شامل  دو بخش در باب نوگرایی، تجربه‌ها، تعهد در روایت و نگاه)، «فیلم‌های مرتضی آوینی از جبهه جنگ» (شامل سه بخش در باب روش‌شناسی، نگاه انسان‌شناسانه، بازتاب‌ها و تصاویر حذفی) و «در میان امر مرئی و امر نامرئی- مستند جنگی به مثابه مناسک عرفانی» (شامل چهار بخش در باب تأثیر عرفان شیعی، ارجاعات عرفانی، تأویل سینمایی و…) است که محتوایی متفاوت را به خوانندگان ارائه می‌کند.

انیس دوویکتور نویسنده این کتاب متولد ۱۹۷۱ دانش آموخته کارشناسی علوم سیاسی تطبیقی و دکترای سیاست‌گذاری فرهنگی با موضوع سیاست‌گذاری سینمایی از نگاه جمهوری اسلامی ایران است. او مدرس دانشگاه آوینیون در مقطع کارشناسی ارشد بوده و از سال ۲۰۱۱ به بعد در بخش تاریخ سینما و تاریخ هنر در دانشگاه سوربن مشغول به تدریس است. انیس دوویکتور علاوه بر فعالیت‌های پژوهشی و مشارکت در برپایی برنامه‌های فرهنگی مختلف، نگارش کتاب تصاویر رزمندگان و شهدای جنگ تحمیلی در سینما را به انجام رسانده است. کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» بخش‌هایی از این کتاب است که توسط نویسنده برای چاپ در ایران برگزیده شده است.

در پیش درآمد این کتاب آمده است: «در تاریخ سینما به‌‌ندرت پیش آمده است که جنگی که در بیرون سالن‌های سینما روی می‌دهد در قالب فیلم داستانی روی پرده سینما برود. بدین ترتیب این مطالعه بافت‌محور به آن چشم‌انداز سینمایی می‌پردازد که «اثر» مرتصی آوینی در آن جای خواهد گرفت. این کتاب می‌کوشد تا پژوهش در محتوای این فیلم‌ها و با نظرداشت شرایط ساخت آن‌ها از زمان تصویربرداری تا تفسیر بافاصله از رویداد، نشان دهد چگونه این فیلم‌ها منبعی گران‌بها برای مشارکت در تاریخ‌نگاری این جنگ و تاریخ جهانی سینمای جنگ محسوب می‌شوند».

مریم امینی همسر شهید آوینی، مدیر نشر واحه و سرویراستار این کتاب درباره آن در گفت‌وگویی عنوان کرده‌است:« البته این کتاب صرفا به مستندهای روایت فتح نمی‌پردازد و بسیار جامع‌تر است. از سینمای بعد از انقلاب با موضوع جنگ و سینمای جنگی داستان‌گو شروع می‌کند و سپس به مستندهای جنگ که بعد از انقلاب ساخته شدند، می‌پردازد و در هر فصل چند فیلم را به عنوان نمونه بررسی می‌کند. کتاب تقریباً یک فصل را به فیلم‌برداران آوینی و روش ابداعی آن‌ها برای فیلم‌برداری در جبهه‌ها اختصاص می‌دهد. پس از آن به نقش شهید آوینی در تدوین و نوشتن گفتار متن این مستندها می‌پردازد، و در آخر نتیجه می‌گیرد که سینمای آوینی از یک سو با عرفان شیعی پیوند دارد و از سوی دیگر با سینمای مدرن. یکی از امتیازات کتاب همین واکاوی مستندهای آوینی در دل شرایط انقلابی، جنگی و سینمایی آن دوران است».

برچسب‌ها: