هنروتجربه: دشواری فیلم‌سازی در نیویورک هیچ ارتباطی به شیوع کرونا ندارد و همه چیز به مالیات‌های سنگین و هزینه‌های گزاف برمی‌گردد.

سینمای مستقل ایالات متحده ماه‌ها بود که از این اتفاق واهمه داشت؛ اتفاقی که هفته پیش روی داد و فرماندار نیویورک، اندرو کوئومو، بودجه سال ۲۰۲۱ را امضا کرد تا از میزان مشوق‌های مالیاتی ساخت آثار سینمایی و تلویزیونی کاسته شود؛ و همه این مذاکره‌ها و توافق‌ها پیش از شیوع ویروس کووید-نوزده صورت گرفته بودند. همچنان ۴۲۰ میلیون دلار به عنوان مشوق سالانه در نظر گرفته شده ولی تخفیف‌ها پنج درصد کاهش پیدا کردند و از ۳۰ به ۲۵ درصد رسیدند؛ اما این بدترین بخش شرایط جدید نیست!

بدترین خبر برای اغلب فیلم‌سازان مستقل، حداقل هزینه‌ای است که برای بهره‌مندی از تخفیف‌ها در نظر گرفته شده است. تولیدهایی که در شهر نیویورک و نواحی اطراف (شامل وست‌چستر، راک‌لند، ناسائو و سافِک) برنامه‌ریزی می‌شوند باید هزینه‌های فرعی تولیدشان (شامل دستمزد عوامل غیراصلی مثل دستیاران بخش‌های مختلف، مسئولان جلوه‌های ویژه، طراحان صحنه، متخصصان نور و…) دست‌کم یک میلیون دلار شود تا بتوانند از تخفیف‌ها استفاده کنند. سقف هزینه‌های فرعی در سایر بخش‌های ایالت نیویورک تا ۲۵۰ هزار دلار کاهش یافته است.

البته یک دلیل سیاسی برای این تصمیم‌گیری وجود دارد و هدف این است که شغل‌های گروهی که دستمزد خوبی دارند در نیویورک باقی بمانند. پس با این شرایط حتی حل شدن بحران شیوع ویروس کووید-نوزده هم دردی از فیلم‌سازان مستقل نیویورکی دوا نخواهد کرد!

  • ایندی‌وایر