هنروتجربه: این هفته «فوکس فیچرز» نسخه رایگانی از «قلمرو طلوع ماه» را به همراه پرسش‌وپاسخی مفصل با وس اندرسن کارگردان در دسترس علاقه‌مندان قرار داد.

«فوکس فیچرز» که در برنامه جدیدی هر دوشنبه یک فیلم را به رایگان عرضه می‌کند، پیش از این «تابستان عاشقانه من» / My Summer of Love اثر پاوو پاولیکوفسکی و «پاساژگردها» / Mallrats به کارگردانی کوین اسمیت (به همراه پرسش‌وپاسخ زنده با علاقه‌مندان) را پخش کرده بود.

در برنامه پرسش‌وپاسخ اندرسن، سینمادوستی در این باره سؤال کرد که کدام شخصیت اریژینال برای او مهم‌ترین و شخصی‌ترین است، و جالب این‌که نیازی نبود اندرسن چندان دور برود. او شخصیت سوزی بیشاپ را در «قلمرو طلوع ماه» / Moonrise Kingdom انتخاب کرد و چنین توضیح داد: «فکر می‌کنم شخصیت دختر این فیلم تا حدودی از تجربه‌های شخصی خودم بهره برده است. او کتابچه کوچکی با عنوان «رفتار با بچه آشفته» پیدا می‌کند و می‌داند که چه‌جور بچه‌ای است…»

«قلمرو طلوع ماه» ابتدا جشنواره فیلم کن ۲۰۱۲ را افتتاح کرد و دست‌آخر نامزدی اسکار بهترین فیلم‌نامه اریژینال را کسب کرد. اغلب منتقدان هم در کنار تحسین فیلم، از آن به عنوان یکی از شخصی‌ترین آثار اندرسن نام برده‌اند؛ پس جای تعجبی ندارد که اندرسن شخصی‌ترین شخصیت او در داستان چنین فیلمی حضور دارد.

  • ایندی‌وایر