هنروتجربه: کارگردان‌های مستند «سؤالی نپرسید» که امسال قرار بود در جشنواره اِسلم‌دَنس به نمایش درآید، با شیوع کرونا و تعطیلی گسترده صنعت فیلم‌سازی و رویدادهایش بی‌نصیب ماندند.

حالا جیسن لافتِس و اریک پِدیسلی با جشنواره داک‌فِست سن فرانسیسکو (که فیلم‌شان «سؤالی نپرسید» / Ask No Questions هم قرارست در آن به نمایش درآید) همکاری می‌کنند تا در اقدامی نوآورانه بتوانند تجربه نمایش جشنواره‌ای را برای تماشاگران به شکل مجازی در خانه‌های‌شان ترتیب بدهند. این جدیدترین اقدام صنعت فیلم‌سازی مستقل است که می‌خواهد در جهانی به بقای خود ادامه دهد که عامل حیاتی‌اش را در اختیار ندارد: جشنواره‌ها که مثل «جنوب از جنوب غربی» / SXSW و «ترایبِکا» / Tribeca لغو شدند و در مرحله بعد سالن‌های سینما که در سراسر ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان تعطیل شده‌اند.

اما ایده‌ای که برای نمایش «سؤالی نپرسید» در جشنواره داک‌فِست مجازی مطرح شده جالب توجه است و این احتمال می‌رود که با استقبال مسئولان دیگر جشنواره‌ها هم روبه‌رو شود. مستند «سؤالی نپرسید» به شکل دوبعدی در محیط سه‌بعدی یک سینمای مجازی نمایش داده می‌شود و پس از هر یک از چهار نمایشش، نشست پرسش‌وپاسخ فیلم‌سازان برگزار می‌شود. نمایش‌ها رایگان هستند ولی بلیت‌ها به شکل رقم اهدایی از پنج و ده و بیست دلار تا بیش‌تر ارائه می‌شوند تا مبلغی هم جمع‌آوری شود.

جشنواره داک‌فست می‌خواهد پیش از اعلام وضعیت برگزاری دوره جدیدش نمایش «سؤالی نپرسید» را با این قالب خلاقانه بیازماید و سپس درباره کم‌وکیف برگزاری جشنواره ماه ژوئن خود تصمیم نهایی را بگیرد.

  • ددلاین