هنروتجربه:گیرمو دل تورو کارگردان نامدار برنده اسکار فهرستی از بهترین فیلم‌ها را برای تماشا در روزهای قرنطینه ارایه کرده و از کارگردان‌های دیگر هم خواسته است این کار را انجام دهند.

گیرمو دل تورو که در روزهای قرنطینه به شکل غیرمعمولی در رسانه‌های اجتماعی ساکت بوده، به تازگی در صفحه توییترش فهرست مفصلی از کتاب‌ها و فیلم‌هایی را که با متوقف شدن کار ساخت «کوچه کابوس» خوانده و دیده منتشر کرده است. دل تورو از همکاران و دیگر کارگردان‌ها خواسته است تا آن‌ها هم فهرست فیلم‌های مورد علاقه‌شان برای روزهای قرنطینه را ارائه کنند و در پاسخ به او شماری از کارگردان‌ها از جمله دارن آرونوفسکی، آری آستر، ایوا دوورنی، سارا پولی، ادگار رایت، رایان جانسون، برد برد، اسکات دریکسون، جیمز منگولد و شماری دیگر پاسخ داده‌اند.

جای تعجب ندارد اگر در فهرست دل تورو فیلم‌هایی متفاوت را ببینیم از «چهره یک زن» به کارگردانی گوستاف مولاندر، «مکان» ( Il Posto) ساخته ارمانو اولمی و «دخترانگی» و «تام بوی» ساخته سلین سیاما.از بین برنامه‌های تلویزیونی نیز او به سریال‌های «اوزارک» و «بهتر است با سال تماس بگیرید» اشاره کرده‌است.

از کارگردان‌هایی که به دعوت دل‌تورو پاسخ داده‌اند  اسکات دریکسون کارگردان «دکتر استرنج» از سریال «توسعه‌دهندگان» نام برده و .ایوا دوورنی هم گفته است که در روزهای قرنطینه به تماشای «اسب تورین» ساخته بلا تار و «ناتینگ هیل» ساخته راجر میشل نشسته است.

آری آستر به فصل سوم «سوپرانوها» اشاره کرده  که به عقیده او  یک کار کاملا هنری است. رایان جانسون گفته فیلم «۳ زن» رابرت آلتمن را دیده‌است.

دارن آرونوفسکی کارگردان «قوی سیاه» هم گفته در ۴۰ روزی که در قرنطینه بوده «بارتون فینک»، «املی»، «راشامون» و «یادآوری کامل» را تماشا کرده است. او البته به خواندن  آثار کلاسیک از نوشته‌های هنری دیوید تورو تا پابلو نرودا هم اشاره کرده‌است.

منبع:مهر