هنر و تجربه: مرکز فرهنگی «بل لایت‌باکس» جشنواره تورنتو شاید این روزها تعطیل باشد ولی برگزارکنندگان این رویداد کاملاً مشغول برنامه‌ریزی رویدادی تلفیقی و با استفاده از گزینه‌های فناوری‌های دیجیتال هستند.

طبق صحبت‌های اخیر مدیر هنری جشنواره فیلم تورنتو، کامرون بیلی، این جشنواره با تمام قوا پیش می‌رود. البته برگزارکنندگان بزرگ‌ترین رویداد سینمایی سالانه در آمریکای شمالی با وجود پاندمی سریع و جهانی و مرگبار کروناویروس با اطمینان از برپایی دوره‌ای مثل هر سال صحبت نمی‌کنند اما تمام تلاش‌شان را به کار گرفتند که جشنواره برگزار شود و برای این منظور از تمام امکانات و فرصت‌ها استفاده شود.

جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو معمولاً اوایل سپتامبر (اواسط شهریور) برپا می‌شود و حدود سیصد فیلم را به نمایش می‌گذارد؛ اما امسال بر خلاف سایر جشنواره‌ها که مجبور به تعطیلی یا تأخیر شدند، گروه برگزاری این رویداد می‌خواهد در زمان همیشگی دست‌کم بخش‌هایی از این جشنواره را به شکل دیجیتال راه‌اندازی کند؛ حتی اگر به معنی تماشاگران کم‌تر و شرایط محدودتر یا حتی در بدترین سناریوی ممکن، بدون تماشاگر برپا شود. شش ماه تا این رویداد زمان باقی است ولی برگزارکنندگانش حسابی مشغول کارند.

جوانا ویسِنته مدیر اجرایی و یکی از رؤسای جشنواره می‌گوید: «اصلاً نمی‌شود به تأخیر فکر کرد چون احتمال موج دومی در ماه‌های اکتبر و نوامبر می‌رود…» در واقع جشنواره تورنتو با این رویکرد همه را مطمئن کرده که این رویداد هرجور شده برپا می‌شود و به همین دلیل، با این‌که محدودیت‌های سفر باعث لغو سفر برنامه‌ریزان به لس‌آنجلس، نیویورک و بازارفیلم هنگ کنگ شد، بیلی تأکید می‌کند که استودیوها و فیلم‌سازان، مشتاق دیده شدن و نمایش احتمالی آثارشان هستند: «همه کاملاً همکاری می‌کنند و می‌خواهند مطمئن شوند ما فیلم‌هایی را می‌بینیم که باید دیده شوند».

البته این موضوع هم مطرح شده که اگر شرایط کاملاً به حالت عادی برگردد، باز هم امکان برگزاری این دوره به روال سال‌های گذشته نیست. وینسِنته در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: «می‌دانیم که خیلی‌ها در صنعت سینما و نمایندگان کمپانی‌های مختلف نخواهند توانست به تورنتو سفر کنند… برای همین دوره‌ای تغییرکرده و تعدیل‌شده از جشنواره برپا خواهد شد. من هم به‌نوعی می‌خواهیم فاصله‌گیری اجتماعی را پیاده کنیم. شاید نه با فاصله شش فوتی ولی یک صندلی در میان…»

کامرون بیلی، مدیر هنری جشنواره، هم در بخشی از صحبت‌هایش گفته است: «باید بگویم ما برای یک جشنواره عمومی برنامه‌ریزی می‌کنیم که نقش اساسی خود را در صنعت سینما ایفا کند. ما معیارهای سلامت عمومی را دنبال می‌کنیم و این موضوع دقیق‌تر همه چیز را روشن می‌کند. جشنواره ما با تمام قوا برگزار می‌شود و امیدواریم تا اواسط ژوئن (اواخر خرداد) بتوانیم سمت‌وسوی جشنواره و چگونگی برپایی‌اش را دقیق‌تر اعلام کنیم».

  • ورایتی