هنروتجربه- فاطمه رستمی: سال گذشته در چنین روزهایی بسته «بهاریه فیلم کوتاه» در هنروتجربه میزبان چند فیلم کوتاه بود که یکی از آن فیلم‌ها «مانیکور» به کارگردانی آرمان فیاض درکنار چند اثر دیگر روی پرده رفت. حالا بعد از گذشت یک سال این فیلم کوتاه که استقبال خیلی خوبی در اکران از آن صورت گرفت، در روزهایی که سینماها به دلیل شیوع بیماری کرونا تعطیل هستند، به صورت اینترنتی در شبکه نمایش درخواستی عرضه می‌شود.

آرمان فیاض؛ کارگردان فیلم کوتاه «مانیکور» که موفقیت‌های متعددی در جشنواره مختلف به دست آورده است، درمورد تصمیم برای اکران اینترنتی این فیلم توضیح داد: «فیلم کوتاه «مانیکور» تولید سه سال قبل است و جشنواره‌های مهم داخلی و خارجی را تجربه کرده و جوایزی هم به دست آورده است. اکران «مانیکور» در هنروتجربه با استقبال خوبی مواجه شد، اما هم‌چنان از سوی مخاطبان و دوستان برای تماشای اثر تقاضا وجود داشت و دوستانی که این فیلم را ندیده بودند در محافل فیلم کوتاه از من می‌پرسیدند که آیا شرایط اکران مجدد داریم یا نه؟».

فیاض گفت: «از طرف «ودیو» به ما پیشنهاد شد که در این روزها با توجه به خانه نشین شدن مردم «مانیکور» را اینترنتی اکران کنیم. ما هم فکر کردیم این روزها بهترین فرصت است برای اینکه کسانی که فیلم را ندیده‌اند،بتوانند در اینترنت آن را تماشا کنند و برای من هم این اتفاق جذابیت زیادی داشت. ابتدا حس کردم به این دلیل که «مانیکور» در هنروتجربه اکران عمومی شده، شاید در اکران اینترنتی استقبال زیادی از فیلم نشود، اما برخلاف آنچه فکر می‌کردم فیلم مورد توجه قرار گرفت بخصوص در روزهای اولی که آن را روی سایت قرار دادیم. ما چند جلسه نقد و بررسی آنلاین هم برگزار کردیم که آن‌ها هم مورد استقبال قرار گرفتند. شاید این دوران بابی را برای نمایش فیلم کوتاه باز کند که همیشه به سختی می‌تواند به نمایش عمومی برسد و دیده شود. شاید این عمل چرخه اقتصادی این نوع فیلم‌سازی را هم رونق ببخشد».

او درمورد تجربه اکران در گروه هنروتجربه توضیح داد: «هرکاری آغاز می‌شود خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد و تجربه‌هایی در این بین به دست می‌آید. برای من سال گذشته در چنین روزهایی اکران هنروتجربه واقعا اتفاق خیلی خوبی بود. فکر می‌کنم هنروتجربه اقدام جسورانه‌ای کرده که فیلم‌های کوتاه و تجربی را اکران می‌کند. جعفرصانعی مقدم مدیر عامل موسسه هنروتجربه، حقیقتا پای همه فیلم‌ها می‌ایستد و هرطور شده به بهترین شکل آثار را اکران می‌کند. البته کسانی سعی می‌کردند برای ما مشکل ایجاد کنند و ما را می‌ترساندند که فیلم‌مان اکران نمی‌گیرد، درحالی‌که نه وزارت فرهنگ و ارشاد با این فیلم‌ها مشکل دارد و نه در اکران عمومی به مسئله‌ای برخورد کردیم و فکر می‌کنم گاهی برخی افراد کاسه داغ تر از آش می‌شوند. بعد از اکران خوشبختانه به واسطه هنروتجربه ما با سینماگران شهرهای دیگر در جلسات نقد و بررسی فیلم آشنا شدیم و این امکان بسیار خوبی برای همکاری‌های آینده برای همه ما فراهم کرد».

در این فضا مثل سینما ما فقط مخاطب حرفه‌ای نداریم بلکه مخاطبان عام هم حالا در این فرصت قرنطینه از طریق اینترنت تماشاگر فیلم‌های کوتاه شده‌اند و این واقعا اتفاق خوشحال کننده‌ای برای من است و حالا به عنوان فیلم‌ساز حس می‌کنم با نمایش اینترنتی فیلم علاوه برمخاطبان فرهیخته گذشته‌ام گروه تازه‌ای تماشاگر دارم که اثرم را می‌بینند

او در ادامه درمورد افزوده شدن تماشاگران جدید به جرگه افرادی که فیلم کوتاه و مستند را دنبال می‌کنند به واسطه آشنا شدن با این نوع سینما در اکران‎های اینترنتی فیلم‎های کوتاه و مستند گفت: «کسانی که برای تماشای فیلم به سینماهای هنروتجربه مراجعه می‌کنند تماشاگران حرفه ای هستند و حالا فکر می‌کنم با اکران اینترنتی فیلم‌های کوتاه جمع جدیدی از مخاطبان به تماشاگران فیلم‌های کوتاه افزوده شود. در این فضا مثل سینما ما فقط مخاطب حرفه‌ای نداریم بلکه مخاطبان عام هم حالا در این فرصت قرنطینه از طریق اینترنت تماشاگر فیلم‌های کوتاه شده اند و این واقعا اتفاق خوشحال کننده‌ای برای من است و حالا به عنوان فیلم‌ساز حس می‌کنم با نمایش اینترنتی فیلم علاوه برمخاطبان فرهیخته گذشته‌ام گروه تازه‌ای تماشاگر دارم که اثرم را می‌بینند».

فیاض در ادامه عنوان کرد: «سینمای کوتاه به کمک نیاز دارد و حمایت‌هایی مثل اکران اینترنتی می‌تواند به ما کمک کند. به نظرم مدیران هنروتجربه هم می‌دانند با وجود همه تلاش‌هایی که برای ما می‌کنند به هرحال کم و کاستی‌هایی وجود دارد و مخاطبان زیادی هنوز با این فیلم‌ها آشنا نیستند و آثار این چنینی را در بسته‌های فرهنگی خودشان قرار نمی‌دهند حالا فکر می‌کنم اکران اینترنتی به نوعی می‌تواند در آینده به هنروتجربه کمک کند».

این کارگردان در ادامه در پاسخ به این سوال که اگر «مانیکور» در هنروتجربه اکران نشده بود، آیا بازهم حاضر بود فیلمش را برای اولین نمایش به صورت اینترنتی منتشر کند، اظهار کرد: «به هرحال فیلم‌ساز قطعا دوست دارد فیلمش روی پرده سینما دیده شود. شاید «ودیو» از لحاظ مالی برای من سود بیشتری داشته باشد، ولی قابل انکار نیست اکران هنروتجربه و دیدن فیلم در سینما جذابیت بیشتری داشت شاید اگر فیلم اکران نشده بود در این تصمیم مردد می‌شدم. ما عاشق سینما هستیم و این علاقه‌مندی از دل همین پرده‌های سینما برای ما شکل گرفته است».

او بیان کرد: «قبلا  پیشنهاد اکران اینترنتی فیلم به من شده بود، اما من اکران هنروتجربه را ترجیح دادم. بعد از اینکه تصمیم گرفتیم «مانیکور» را اینترنتی پخش کنیم ابتدا می‌خواستیم بسته بهاریه‌ای که در هنروتجربه اکران شد را به «ودیو» بدهیم، اما برخی دوستان همکار علاقه‌ای به این کار نداشتند و «مانیکور» را به تنهایی در اینترنت منتشر کردیم».

آرمان فیاض در ادامه در مورد پروژه‌های سینمایی جدیدش که به دلیل شیوع کرونا متوقف شده است توضیح داد: «قرار بود در اردیبهشت فیلم کوتاهی به نام «سولار بوی» را بسازم که حدود سه سال روی فیلم‌نامه آن وقت گذاشته بودم. این فیلم درباره بیماری به همین نام است که ترجمه‌اش می‌شود «پسرخورشید» که فعلا ساخت این فیلم تا زمانی که کرونا به پایان برسد، متوقف شده است. با توجه به این‌که فیلم‌بردار هم هستم، برای خیلی از کارها قول همکاری داده بودیم و قرار بود چند اثر را فیلم‌برداری کنم که همه کارها به دلیل گسترش کرونا به تعویق افتادند و امیدوارم به زودی با عادی شدن شرایط بتوانیم سرکارهایمان برگردیم و ساخت فیلم های‌مان را از سر بگیریم».

عکس:یاسمن ظهورطلب