هنروتجربه: تعطیلی چند ماهه سینماها به دلیل شیوع ویروس کرونا خسارت زیادی را به سینماگران وارد کرده و در این بین موضوع اکران اینترنتی و نمایش فیلم در شبکه‌های نمایش خانگی مطرح شد‌ه‌است. بابک بهداد که مستند «بهارستان، خانه ملت» به کارگردانی او در هنروتجربه اکران شد، درمورد نجات سینما در دوران پساکرونا نکاتی را یادآور شده است.

بابک بهداد درباره این‌که برای نجات سینمای هنری و تجربی در بحران کرونا و پساکرونا چه باید کرد، به تسنیم گفت: «با توجه به تعطیلی سینماها در دوران کرونا یکی از راهکارهایی که برای نمایش فیلم‌ها مطرح می‌شود اکران اینترنتی با تمهیدات ویژه است که شاید بتوان بخشی از فیلم‌ها را در این فضا به نمایش درآورد. سینمای هنروتجربه فیلم‌های هنری و تجربی را روی پرده سینما نمایش می‌داد و در بحث زیبایی‌شناسی فیلم‌ها، نمایش آن‌ها روی پرده با اکران اینترنتی بسیار متفاوت است و ممکن است به فیلم‌ها آسیب بخورد، اما به هر حال اکران اینترنتی یکی از راه‌های نجات سینما در این شرایط است».

کارگردان مستند «بهارستان، خانه ملت» بیان کرد: «برای مقابله با بحران کرونا و پساکرونا باید جلساتی با حضور هنرمندان و صنوف مرتبط با آن‌ها مانند صنوف کارگردانان، انجمن صنفی مستندسازان و تهیه‌کنندگان و مسئولان سینمای هنروتجربه برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ شود».

بهداد با بیان این‌که به نظر بهترین کار نمایش فیلم‌ها در سالن سینما است،توضیح داد: «از آنجاکه فیلم‌های هنروتجربه همیشه با کمبود تعداد سانس‌ها و سالن‌های سینما مواجه بوده است شاید بهترین راه این باشد که پس از بازگشایی سینماها تعداد سانس‌های بیشتری در اختیار فیلم‌های این گروه قرار بدهند که شاید ضررهای وارد شده در دوران کرونا جبران شود».

او درباره نقش مؤسسه هنروتجربه در دوران پساکرونا نیز عنوان کرد: «تشکیل کارگروه و اتاق فکر با حضور صنوف خانه سینما، گروه هنروتجربه و هنرمندان برای بررسی خسارات و ارائه راهکارهای لازم یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام بشود که قطعاً نتیجه خوبی هم خواهد داشت».

بهداد افزود: «همچنین از آنجا که پس از کرونا نیز عده‌ای نگران رفتن به سینما و تئاترند دعوت از دانشجویان و دانشگاه‌ها و یا سازمان‌هایی که برای کارمندان خود تسهیلاتی مانند بلیت رایگان برای نمایش فیلم در نظر می‌گیرند، می‌تواند به رونق این سینمای هنری کمک کند».

او همچنین درباره وظیفه دولت برای کمک به سینماها گفت: «در این شرایط حتماً دولت صندوقی را برای این زمان در نظر گرفته است؛ من فکر می‌کنم دولت باید به هنرمندان خسارت مالی پرداخت کند به ویژه زمانی که اعلام می‌کند سالن‌های سینما تا اطلاع ثانوی تعطیل است».

بابک بهداد ادامه داد: «یکی دیگر از کارهایی که دولت می‌تواند در دوران پساکرونا انجام بدهد این است که تبلیغات درستی برای این گروه از فیلم‌ها در سطح شهر انجام بدهد؛ به عنوان مثال شهرداری در این زمینه می‌تواند همکاری کند، اما متأسفانه من می‌بینم در سطح شهر اصلاً تبلیغاتی برای فیلم‌های هنروتجربه نمی‌شود».

کارگردان «بهارستان، خانه ملت» در پایان گفت: «تلویزیون نیز آنونس تبلیغ فیلم برای دوستان فیلم‌ساز در گروه هنروتجربه را پخش می‌کرد، اما برای این کار مسیر بسیار سختی باید طی می‌شد؛ این مسیر می‌تواند هموارتر شود و شهرداری و ارگان‌های دیگر که قدرت تبلیغاتی دارند می‌توانند در این بحث همکاری کنند تا مخاطبان بیشتری برای دیدن فیلم‌ها به سینما بیایند».