هنروتجربه: دهمین جشنواره بین المللی فیلم پکن که قرار بود از تاریخ ١٩ تا ٢۶ آوریل (٣١ فروردین تا ٧ اردیبهشت) در چین برگزار شود، به سبب شیوع ویروس کرونا لغو شد و حالا قرار است به شکلی محدود برگزار شود.

این جشنواره سینمایی آنلاین از تاریخ ۱ تا ۵ می (۱۳ تا ۱۷ اردیبهشت) همزمان با تعطیلات روز کارگر در چین برپا می‌شود که هر ساله شلوغ‌ترین روزهای سینما در چین را رقم می‌زد، اما امسال بحران جهانی کرونا موجب تعطیلی بسیاری از سالن‌های نمایش و رویداهای سینمایی شده است. چن کایگه سینماگر نسل جدید سینمای چین، به همراه تونگ داویی و تان ژوئو مسئولیت انتخاب فیلم‌های این جشنواره آنلاین را بر عهده دارند.

آنلاین شدن جشنواره فیلم پکن در حالی روی می‌دهد که بسیاری از جشنواره‌های سینمایی در سراسر جهان به سبب شیوع ویروس کرونا لغو و یا به زمانی دیگر موکول شده است. روز دوشنبه شبکه اجتماعی یوتیوب اعلام کرد جشنواره ای آنلاین با عنوان «ما همه یکی هستیم» را با مشارکت ۲۰ جشنواره معتبر جهانی شامل کن، ونیز، برلین، ترایبکا، تورنتو، ساندنس و … از تاریخ ۲۹ می تا ۷ ژوئن (۹ تا ۱۸ خرداد) برگزار می‌کند.

در این میان وضعیت جشنواره کن یکی از مهم‌ترین رویدادهای سینمایی جهان، با وضع قوانین جدید مقامات فرانسوی هم‌چنان مبهم است. کشور فرانسه برنامه‌های خود را برای بازگشت به روال عادی بعد از تعطیلی‌های مربوط به کووید ۱۹ اعلام کرده‌است، اما این برنامه برای صنعت فیلم این کشور چندان خوشایند نیست و برگزاری رویداد‌هایی مثل کن که باعث جذب زیاد جمعیت می‌شوند، تا ماه سپتامبر(اواسط شهریور) ممنوع است.

طبق صحبت‌های ادوار فیلیپ نخست وزیر کشور فرانسه که به مجلس ملی این کشور اعلام شده، زمانی که فرانسه شروع به کاهش محدودیت‌ها می‌‌کند، سینما‌ها جزو آن دسته از مشاغلی نخواهند بود که اجازه بازگشایی داشته باشند.

محدودیت تجمع‌های گسترده (که شامل جشنواره‌ها و رویداد‌هایی که بیش از ۵ هزار نفر در آن حضور دارند، می شود) حداقل تا ماه سپتامبر برقرار است. این بدان معناست که جشنواره فیلم کن که تا اکنون هم دو بار به عقب افتاده، در تابستان و به شکل معمول خود هم برگزار نخواهد شد و هرچه جلوتر می‌رویم کمتر و کمتر به نظر می‌رسد که این جشنواره برگزار شود.