هنروتجربه:شیوع ویروس کرونا مقررات آکادمی اسکار را نیز تغییر داد.

 در نشست هیات رییسه آکادمی اسکار مقررات شرکت فیلم‌ها در رقابت اسکار به طور موقت برای یک‌سال تغییر کرد. پیش از این آثاری که حداقل هفت روز در سینماهای تجاری لس‌آنجلس نمایش داشته باشند،شرایط شرکت در رقابت اسکار را داشتند اما اکنون مقرر شد اگر فیلمی به صورت دیجیتالی هم به نمایش درآمده باشد، می‌تواند در اسکار دوره بعدی جزو مدعیان باشد.البته این مساله شامل حال تمام فیلم‌های اکران انلاین نمی‌شود و فقط فیلم‌هایی می‌توانند از این امتیاز استفاده کنند که پیش از این، تاریخ اکران سینمایی‌ آن‌ها اعلام شده باشد اما به دلیل شیوع ویروس کرونا در سرویس‌های ویدئوی درخواستی (VOD) اکران شده‌اند.این فیلم‌ها هم‌چنین باید در طول ۶۰ روز اکران آنلاین خود در سایت نمایش آنلاین آکادمی اسکار (ویژه اعضا) نیز به نمایش گذاشته شود.

پس از اعلام این تغییرات،دیوید روبین رئیس آکادمی اسکار و دان هادسن رئیس هیات مدیره آکادمی در بیانیه‌ای اعلام کردند: «آکادمی معتقد است که هیچ روشی فوق العاده‌تر از تماشای جادوی سینما روی پرده بزرگ سینما نیست و تعهد ما به این موضوع تغییرناپذیر است اما بحران تاریخی و تراژیک شیوع ویروس کرونا ما را ملزم به ایجاد تغییراتی موقت در قوانین کرده است. آکادمی در این دوران نامطمئن از همکاران و اعضای خود حمایت می‌کند و به همین دلیل  آثار آن‌ها باید دیده و مورد تقدیر قرار بگیرد».

آکادمی اسکار هم‌چنین اعلام کرده‌است که در صورت عادی شدن شرایط و بازگشایی سینماها، قانون اکران هفت روزه در سینماها اعمال و شرط لازم برای شرکت فیلم در رقابت اسکار می‌شود.  در این میان جوایز دو شاخه بهترین تدوین صدا و بهترین صداگذاری ادغام می شوند و از این پس یک جایزه به این دو شاخه تعلق خواهد گرفت و بنابراین تعداد شاخه های آکادمی اسکار به ۲۳ کاهش پیدا می‌کند. همچنین برای اولین بار، تمامی اعضاء واجد شرایط رای دادن در مرحله اولیه شاخه بهترین فیلم بین‌المللی خواهند بود. اعضاء برای رای دادن باید حداقل زمانی تعیین شده از آثار سینمایی را تماشا کرده باشند.

نود و سومین دوره جوایز سینمایی اسکار ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ (بامداد دوشنبه ۱۱ اسفند) برگزار می‌شود.

منبع:ورایتی

برچسب‌ها: