هنر و تجربه مریم شاه‌پوری: موجی از اخبار بازگشایی سینماها در کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی در روزهای اخیر سروصدایی به راه انداخته و بحث‌های متعددی را به راه انداخته است.

دو روز پیش بود که جمهوری چک در پی کاهش میزان شیوع ویروس کرونا و پایین آمدن آمار مبتلایان، قوانینی را برای بازگشایی سینماها – و سایر مشاغل وابسته به حضور جمعی – از یازدهم مه (۲۲ اردیبهشت) اعلام کرد. دولت چک که بازگشایی تدریجی را بسته به میزان تجمع آدم‌ها در دستور کار قرار داده است، استفاده از ماسک و محافظ صورت را اجباری کرده و در سینماها فقط زوج‌ها می‌توانند کنار هم بنشینند و باقی تماشاگران باید دست‌کم با حفظ فاصله یک صندلی خالی از یکدیگر در ردیف‌های مختلف قرار بگیرند. با وجود این، فروش هر گونه خوراکی و نوشیدنی ممنوع است چون ماسک‌ها نباید به‌هیچ‌وجه برداشته شوند.

هم‌زمان خبر بازگشایی سینماهای نروژ از هفتم مه (هجدهم اردیبهشت)‌ منتشر شد. سینماهای این کشور که از دوازدهم مارس (۲۲ اسفند) تعطیل شدند، حالا از سیاست‌های کشور سوئد در این زمینه پیروی می‌کنند که هرگز سینماهای خود را ملزم به تعطیلی در ایام پاندمی کووید۱۹ نکرد! حالا به گفته یاکوب برگ، سخن‌گوی بنیاد فیلم نروژ، قراراست سینماها در هر نمایش فقط پنجاه تماشاگر را به داخل سالن راه بدهند و حداقل با فاصله یک متر مستقر کنند. البته برگ اشاره هم کرده که فعلاً با نمایش فیلم‌های محبوب پیش از تعطیلی شروع می‌کنند و سینمادارها مختار به بازگشایی هستند؛ و در ضمن، باید دید نمایش فیلم‌ها با پنجاه تماشاگر در هر سانس برای سینمادارها به صرفه خواهد بود یا نه. در حال حاضر پیش‌بینی شده که اگر همه چیز خوب پیش برود تا پانزدهم ژوئن (۲۶ خرداد) ظرفیت هر سالن تا دویست تماشاگر افزایش یابد.

دیروز هم خبر بازگشایی سینماها در ایرلند از دهم اوت (بیستم مرداد) با تدابیر و قوانین خاص رسانه‌ای شد. در واقع دولت ایرلند پنج مرحله برای بازگشایی حرفه‌های مختلف را در نظر گرفته است که آخری شامل سینماها می‌شود. قواعد در نظر گرفته شده هم شامل فاصله دو صندلی خالی بین تماشاگران، اجرای شیوه پرداخت بدون تماس و روال مشخصی برای ضدعفونی و ویروس‌زدایی است. با این حال برخی از مالکان مستقل سینماها می‌گوید تا دهم اوت دوام نمی‌آورند و در این صورت باید برای همیشه از این کار دست بکشند.

گرِگ اَبوت فرماندر ایالت تگزاس آمریکا از اول مه (دوازدهم اردیبهشت) دستور بازگشایی بعضی از کسب وکارهای غیر حساس شامل سالن‌های سینما را داد تا به‌نوعی این ایالت را از حالت قرنطینه درآورد و اقتصاد را دوباره به جریان بیندازد. با وجود این، برخی سینمادارها برای بازگشایی اقدام کرده‌اند و تدابیری ویژه از جنس اقدام‌های امنیتی فرودگاه‌ها را در نظر گرفته‌اند! به عنوان مثال، کمپانی «ای‌وی‌او انترتینمنت» در همان آستانه در ورودی سینماهایش از سینماروها می‌پرسد که در چهارده روز گذشته کسی در خانواده‌اش نشانه‌های هر گونه بیماری سرماخوردگی داشته یا نه. سپس همه با دستگاه حرارت‌سنج مادون قرمز بررسی می‌شوند و هر کسی که دمای بدنش کمی بالاتر از معمول باشد اجازه ورود به سینما را نخواهد داشت. میچل رابرتس مدیرعامل کمپانی هم در تکمیل این اطلاعات به «ورایتی» گفته است: «احساس می‌کنم برای مهمانان ما واقعاً مهم است که وارد سینماهای‌مان بشوند و خودشان ببینند ما برای حفاظت از آن‌ها چه کرده‌ایم. تمام حواس ما معطوف بازگشت اطمینان خاطر مشتریان شده است».

  • برگرفته از ایندی‌وایر، ورایتی، رویترز و…