هنروتجربه:نجف دریابندری – نویسنده و مترجم- در ۹۰ سالگی درگذشت.

سهراب دریابندری (فرزند نجف دریابندری) در صفحه شخصی خود با اعلام این خبر نوشت: «نجف دریابندری، دقایقی پیش، پس از بیماری طولانی  درگذشت. ضمن تسلیت به همه دوستداران او، تقاضا می‌کنم به دلیل جلوگیری از بیماری به منزل ایشان مراجعه نکنند. به زودی اطلاعات بیشتری از همین طریق خواهم فرستاد».

نجف دریابندری زاده‌ اول شهریورماه سال ۱۳۰۸ در آبادان  بود. بسیاری از آثار مطرح ادبی اولین بار توسط این مترجم به علاقه‌مندان ادبیات معرفی شدند،«برف‌های کلیمانجارو»،«پیرمرد و دریا» (ارنست همینگوی)،«خانه برناردا آلبا»(فدریکو گارسیا لورکا)، «بیگانه‌ای در دهکده» و «هاکلبری فین» (مارک تواین)، «پیامبر و دیوانه» (جبران خلیل جبران)،«آنتیگونه»(سوفوکل)از جمله این آثار هستند.دریابندری هم‌چنین ترجمه آثاری در زمینه فلسفه و هنر را هم در کارنامه داشت که می‌توان از میان آن‌ها به تاریخ سینما(آرتور نایت)،تاریخ فلسفه غرب(برتراند راسل) اشاره کرد.

از کتاب‌های تالیفی او نیز علاوه بر آثاری چون «افسانه اسطوره» که شرح چند نظریه در افسانه شناسی است، می‌توان به کتاب جذاب و شیرین «کتاب مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز» اشاره کرد. یک کتاب آشپزی که دریابندری با همکاری همسر فقیدش، فهیمه راستکار آن را نوشته است.این کتاب فقط یک کتاب دستورات آشپزی نیست و نحوه نگارش آن به همراه اطلاعاتی درباره آشپزی در کشورهای مختلف و معرفی ابزار و ملزومات آشپزی آن را به یک کتاب خواندنی مبدل کرده‌است.

هنروتجربه درگذشت نجف دریابندری را به خانواده ایشان و اهالی فرهنگ و هنر تسلیت می‌گوید.

برچسب‌ها: