هنروتجربه:جایزه نشان ویژه جشنواره ویزیون دو ریل به افسانه سالاری برای کارگردانی مستند بلند «خانه» با نام بین المللی «سیلوئت» تعلق گرفت.

مراسم اهدای جوایز جشنواره مستند ویزیون دو ریل یکشنبه شب سوم میبه صورت آنلاین در سوییس برگزار شد. در این مراسم جایزه بهترین فیلم بلند در بخش مسابقه بین الملل به فیلم «Puntasacra» ساخته فرانچسکا مازولنی از ایتالیا  و جایزه نوآورانه‌ترین مستند بلند هم به «آنرکا، نفس زندگی» از کشور فنلاند رسید.

در بخش مسابقه بین الملل دو فیلم «پدر نقش خودش را بازی می کند» ساخته مو اسکارپلی محصول ونزوئلا و مستند «سیلوئت» ساخته افسانه سالاری محصول کشورهای ایران و فیلیپین  موفق به کسب نشان ویژه این رویداد سینمایی شدند.افسانه سالاری پیش از این جایزه پنج هزار یورویی مستند در حال تولید را برای ساخت همین اثر از جشنواره کارلووی واری گرفته بود.این مستند طی چهار سال ساخته شده است و داستان خانواده‌ای افغانستانی در تهران را روایت می‌کند. پسر جوان این خانواده که در ایران به دنیا آمده و بزرگ شده است، تصمیم می‌گیرد برای اولین بار به افغانستان برود و در آنجا زندگی کند، کشوری که هرگز آن را ندیده است. این اتفاق، مسیر تازه‌ای برای خانواده رقم می‌زند.

از دیگر جوایز این جشنواره می‌توان به جایزه بهترین مستند نیمه بلند و کوتاه بین‌المللی به «جنگل» ساخته لوئیس موتز (فرانسه) و «چشم‌اندازهای خود من» ساخته آنتوان شاپون (فرانسه) اشاره کرد.

پنجاه و یکمین دوره جشنواره ویزیون دو ریل از ۱۷ آوریل تا روز ۳ می به صورت آنلاین برگزار شد.