هنروتجربه: یکی از اخبار سینمایی جذاب این هفته، عرضه نسخه کرایترین اثر محبوب و اسکاری وس اندرسن با عنوان «هتل بزرگ بوداپست» / The Grand Budapest Hotel است.

اما موضوعی که خبر این انتشار را خاص‌تر و جالب‌تر می‌کند، بهره‌مندی این نسخه از ویدئویی ۲۵ دقیقه‌ای از استوری‌بردهای انیمیشنی فیلم است که خود فیلم‌ساز راوی آن شده است. در سایت «ایندی‌وایر» هم کلیپی از این ویدئو و ابتدای فیلم منتشر شده است که نشان می‌دهد طرح‌های دستی اندرسن چه‌طور نماهای مختلف و حرکت‌های دوربین را در نخستین گام جان بخشیدند. نتیجه این کار، یک انیمیشن حداقلی سیاه‌وسفید از فیلمی وس‌اندرسنی شده است.

«هتل بزرگ بوداپست» در ماه مارس ۲۰۱۴ اکران شد و با فروشی نزدیک به ۱۷۳ میلیون دلار به پرفروش‌ترین فیلم کارنامه اندرسن بدل شد. نامزدی در نه رشته از جوایز اسکار شامل بهترین فیلم و بهترین کارگردانی هم موفقیت بزرگی را در فصل جوایز آن سال برای فیلم رقم زد. دست‌آخر هم تندیس‌های طلایی بهترین موسیقی متن اریژینال، طراحی صحنه، طراحی لباس و چهره‌پردازی و آرایش مو نصیب سازندگان فیلم شد.

این نسخه جدید از «هتل بزرگ بوداپست» با نظارت اندرسن و کیفیت ۲K تدارک دیده شده و او با همراهی جف گولدبلوم و رومن کوپولا باند تفسیری و توضیحی این نسخه را ضبط کرده‌اند. علاوه بر این‌ها، نسخه جدید شامل مستند تازه‌ای از پشت صحنه‌ها و ساخت فیلم، ویدئومقاله‌هایی از مت زولر زایتس منتقد و دیوید بوردوِل پژوهشگر و مصاحبه‌های تازه‌ای با عوامل و بازیگران و دو مقاله از ریچارد برودی منتقد می‌شود.

  • ایندی‌وایر