یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹
FA EN
دو سناریو برای برگزاری جشنواره‌ها درنظر گرفته می‌شود/اولویت از سرگیری تولیدات سینمایی است

علیرضا تابش عنوان کرد:

دو سناریو برای برگزاری جشنواره‌ها درنظر گرفته می‌شود/اولویت از سرگیری تولیدات سینمایی است

هنر و تجربه: علیرضا تابش؛ مدیرعامل بنیاد فارابی و دبیر جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان از مأموریت رئیس سازمان سینمایی به دبیران جشنواره‌های سینمایی برای آماده‌سازی سناریوهای برگزاری جشنواره‌ها خبر داد.

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در گفت‌وگو با مهر درباره دیدار اخیر دبیران جشنواره‌های مختلف سینمایی با حسین انتظامی گفت: «این هفته رئیس سازمان سینمایی جلسه‌ای با دبیران جشنواره‌های مختلف سینمایی برگزار کرد که در آن جلسه آقایان محمدمهدی عسگرپور دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر، محمد حمیدی‌مقدم دبیر جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره ملی فیلم فجر و سیدصادق موسوی دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران و بنده حضور داشتیم».

او فزود: «در این جلسه از سوی آقای انتظامی چند محور اساسی درباره جشنواره‌های سینمایی مطرح شد. دبیران جشنواره‌ها هم گزارش پیشرفت اقدامات خود را از حیث آثار داخلی و خارجی، تعاملاتی که با تولیدکنندگان و تهیه کنندگان در داخل و خارج داشتند و نحوه برنامه‌ریزی و میزان پیشرفت کار دبیرخانه‌ها، ارائه دادند. رئیس سازمان سینمایی از اعضای این جلسه خواست که ۲ سناریو برای برگزاری جشنواره‌ها در نظر گرفته شود؛ یک سناریو ناظر بر برگزاری جشنواره‌ها به‌صورت معمول و دیگری نحوه متفاوت اجرا به واسطه تغییرات صورت گرفته تحت‌تأثیر کرونا که البته باید درباره زمان برگزاری هر کدام از جشنواره‌ها هم به جمع‌بندی رسید».

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی مطرح کرد: «از آنجا که هر کدام از جشنواره‌ها، شورای سیاستگذاری دارند، مقرر شد دبیران جشنواره‌ها با اعضای این شورا مذاکره، شرایط را ارزیابی و بررسی و پیشنهادات را به سازمان سینمایی اعلام کنند تا در جمع‌بندی نهایی مشخص شود که آیا جشنواره‌ها به شکل و روال معمول برگزار می‌شوند یا به شیوه‌های جدید و حتی ترکیبی».

جشنواره؛ حلقه آخر زنجیره صنعت سینما

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان بیان کرد: «به طور کلی نمی‌توان از تدابیری که وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا در این مدت داشته است، غفلت کرد ضمن اینکه قرار است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی شاهد بازگشایی سالن‌های سینماها باشیم و امیدواریم آرام‌آرام در شهرهای کم‌خطر، تولیدات سینمایی آغاز شود. به هر حال باید توجه داشته باشیم که صنعت سینما یک زنجیره است. به نظرم ابتدا باید تلاش شود با رعایت موارد بهداشتی، تولید از سر گرفته شود، به گونه‌ای که در آماده شدن تولیدات تصویری و سینمایی دچار تأخیر زمانی نشویم، نکته بعدی بازگشایی سالن‌های سینما طبق دستورالعمل‌های بهداشتی است، حلقه آخر این زنجیره هم برگزاری جشنواره‌هاست. موضوعی که سازمان سینمایی در حال حاضر به طور موازی آن‌ها را پیگیری می‌کند، این است که آرام آرام هر کدام از این مراحل مسیر خود را طی کند و سلامت جامعه هنری و مخاطبان سینما هم مد نظر قرار گیرد».

*

code