هنروتجربه: امید عبدالهی معتقد است هر کشوری علاوه ‌بر فیلم‌های مخاطب محور، باید به فیلم‌هایی با مخاطب خاص که شکل هنری‌تری دارد هم توجه کند، سینمای ایران هم اگر در جهان اعتباری دارد از همین نوع سینما به دست آورده است.

امید عبدالهی از فیلم‌سازان عرصه فیلم کوتاه و مستند که مستند «سفرسهراب» از او در هنروتجربه اکران شده است با اشاره به فعالیت‌های خود در حوزه سینما به خبرگزاری مهر گفت: « در حال آماده کردن یک فیلم‌نامه بلند سینمایی هستم، البته هم‌زمان روی چند موضوع در حال کار هستم تا ببینم کدام یک از این فیلم‌نامه‌ها را می‌توانم به سمت تولید پیش ببرم».

وی با بیان اینکه معمولا فیلم‌های کوتاهی که ساخته‌ام مضامین اجتماعی داشته‌اند، توضیح داد: « آثاری که می‌نویسم فضای اجتماعی دارند و عموماً درباره رابطه افراد با یکدیگر یا در حوزه خانواده است. طی ۱۰ سال اخیر سعی کرده‌ام روی مسیری مشخص قدم بردارم و از آن دور نشوم».

عبدالهی تاکید کرد: «در واقع مسیر من، ساخت فیلم‌هایی است که به روابط اجتماعی انسان‌ها می‌پردازد و می‌توان گفت این موضوع را اولویت کاری خودم می‌دانم و امیدوارم فیلم بلند سینمایی‌ام نیز در همین مسیر قرار بگیرد».

این فیلم‌ساز بیان کرد: « البته پیش از این نگارش یک فیلم‌نامه کودک و نوجوان را هم شروع کردم که در واقع یک فیلم‌نامه اقتباسی از یکی از داستان‌های مجموعه  «افسانه باران» نوشته نادر ابراهیمی است.البته تاکید می‌کنم اجازه رسمی اقتباس از این داستان را از خانواده محترم نادر ابراهیمی گرفته‌ام که بتوانم روی فیلم‌نامه آن کار کنم. داستان مدنظر من برای اقتباس، درباره معلمی است که در روابطش با دانش‌آموزان بنا به دلایلی دچار چالش و بحران می‌شود. شاید با خواندن داستان به یاد حال و هوای فیلم‌های کودک و نوجوان دهه ۶۰ سینمای ایران بیفتیم، اما تلاش کردم موقعیت داستان و شخصیت‌ها را در فیلمنامه به شکل و فرم امروزی نزدیک کنم».

وی در  ادامه با اشاره به اهمیت فیلم‌های هنری و با مخاطب خاص اشاره داشته است: « بدیهی است که هر کشوری علاوه‌ بر فیلم‌های مخاطب محور، باید به فیلم‌هایی با مخاطب خاص که شکل هنری‌تری دارد هم توجه کند، سینمای ایران هم اگر در جهان اعتباری دارد از همین نوع سینما به دست آورده است».

عبدالهی در پایان گفت: «ما در جامعه بیش از اینکه مشکل اقتصادی داشته باشیم، مسائل فرهنگی مهمی داریم که باید به آن‌ها بپردازیم. به خصوص در زمینه کودک و نوجوان و خانواده. اما متاسفانه تولید فیلم‌هایی با رویکرد تربیتی در این سال‌ها کم شده است که امیدوارم در آینده توجه ویژه‌ای به آن شود.»