هنروتجربه: فیلم «یلدا» به کارگردانی مسعود بخشی در پنجاه سالن سینما در جمهوری چک به نمایش در می‌آید.

طبق اعلام دست‌اندرکاران این فیلم، پنجاه و پنجمین دوره جشنواره سینمایی کارلو وی‌واری تصمیم گرفته تا تعدادی از فیلم‌های منتخب جشنواره را  در پنجاه سالن سینما در شهرهای مختلف جمهوری چک به نمایش درآورد.

این جشنواره که به دلیل شیوع ویروس کرونا و به دستور مقامات جمهوری چک امکان دعوت از فیلم‌سازان را ندارد، تصمیم گرفته تا با بازگشایی سینماها – با حداکثر ۱۰۰ تماشاگر در سالن- در ایام جشنواره (١٣ تا ٢١ تیرماه) تعدادی از پرمخاطب‌ترین آثار منتخب را توسط کمیته هنری خود، در توری در سینماهای کشور نمایش دهد.«یلدا» سومین ساخته بلند مسعود بخشی، منتخب بخش افق‌های این جشنواره و برنده جایزه بزرگ داوران جشنواره ساندنس آمریکا، یکی از فیلم‌های برگزیده برای این برنامه ویژه است.

داستان فیلم در مورد مریم کمیجانی، زن جوانی است که به دلیل قتل شوهرش به مرگ محکوم شده. او در شب یلدا به استودیوی یک برنامه زنده تلویزیونی آورده شده تا از طرف تنها فرزند مقتول یعنی مونا ضیا بخشیده شود اما مجموعه اتفاقات در صحنه و پشت صحنه این برنامه هر دو زن جوان را در چالشی جدی برای تصمیم‌گیری قرار می‌دهد.

این فیلم محصول مشترک ایران با فرانسه، آلمان، سوئیس لوکزامبورگ، و لبنان به تهیه‌کنندگی علی مصفا و مشارکت موسسه هنری مستقل بن‌گاه ( مسعود و محمود بخشی) با بازگشایی سینماها در ایران نیز اکران خواهد شد.