هنروتجربه: کاظم ملایی در گفت‌وگویی از فضای داستانی دومین فیلم سینمایی خود گفت و نقطه نظراتش را در مورد اکران آنلاین  بیان کرد.

کاظم ملایی درباره فضای داستانی دومین فیلم سینمایی خود به نام «گورکن» به صبا گفت: «فیلم «گورکن» داستان زنی به نام سوده شریف‌زادگان است که در آستانه‌ ازدواج مجددش، درگیر یک چالش سخت در زندگی شخصی‌اش می‌شود. این فیلم ساختاری کاملا کلاسیک و ارسطویی دارد و سوده شریف زادگان به عنوان قهرمان کنش‌مند و فعال فیلم، وارد سفری ناخواسته‌ای می‌شود که در پایان در جایگاه متفاوتی نسبت به آغاز فیلم قرار می‌گیرد».

او افزود: «فیلم «گورکن» تلاش می‌کند که برای ذائقه‌ مخاطب امروز، لحن تازه و متفاوتی داشته باشد. نقش اصلی فیلم را ویشکا آسایش بازی کرده ‌است که به نظرم درخشان و کم‌نظیر است و شک ندارم که دوستداران خودش را غافلگیر می‌کند و بازیگران دیگر این فیلم، همگی حضوری کاملا متفاوت و تاثیرگذاری در این فیلم داشته‌اند».

این کارگردان درباره اکران این فیلم در سال ۹۹ توضیح داد: «طی تصمیمی که تهیه‌کننده‌ فیلم اواخر سال گذشته داشت، قرار بر این بود که «گورکن» پاییز امسال اکران شود اما متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا، امسال وضعیت اکران آثار سینمایی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و هنوز هم مسئولان سینمایی مطمئن نیستند که این مسئله چه زمانی برطرف می‌شود.اکنون ترافیک سنگینی از فیلم‌های اکران نشده به وجود آمده که زمان اکران فیلم ما را نیز نامشخص کرده است. از طرفی دیگر، جشنواره‌های خارجی هم یکی پس از دیگری لغو می‌شوند و یا برگزاری آن‌ها به زمان دیگری موکول می‌شود که این موضوع چالشی جدید برای اکران فیلم‌هایی است که برای رسیدن به یک اکران خوب، به حضور و نمایش در جشنواره‌ها نیز نیاز دارند اما متاسفانه این فرصت هم تاکنون از آثار زیادی گرفته شده است».

ملایی با اشاره به اکران آنلاین «گورکن» بیان کرد: «در حال حاضر گزینه‌ اکران آنلاین مورد نظر تهیه‌کننده فیلم ما نیز هست زیرا بدیهی ا‌ست اگر اوضاع تعطیلی سینماها در چند ماه آینده به همین شکل ادامه پیدا کند، بسیاری از تهیه‌کننده‌ها نگران بازگشت سرمایه خود خواهند شد و ناگزیر هستند که به این تصمیم به شکل جدی‌تری فکر کنند.نکته‌ مهم اکران آنلاین این است که متاسفانه فیلم بلافاصله در اینترنت و شبکه‌های ماهواره‌ای پخش شده و در آینده فرصت و شانس نمایش آن در جشنواره‌های بین‌المللی از بین می‌رود، چرا که این قانون اکثر جشنواره‌های معتبر است که فیلم در فضای مجازی و یا وی‌او‌دی پخش نشده باشد».

او نظر خود را درباره اکران آنلاین این گونه عنوان کرد: «مکان تماشای یک اثر سینمایی در سالن سینما است و به عقیده من دیدن آن در تلفن همراه یا صفحه‌ تبلت و کامپیوتر و… اشتباه و خالی از هرگونه لطف و لذت است. سینما مدیومی است که سرشار از جزئیات و زیرمتن است و مخاطب اصولا در داخل سالن می‌تواند از هیاهوی دنیای بیرون فارغ شده و با تمرکز و به شکل پیوسته پا به دنیای داستان گذاشته و با حضور دیگر تماشاچیان از هوش جمعی نیز برخوردار شود.به همین دلیل از نظر من تماشای آنلاین فیلم حتی در قطع بزرگ، باز هم برایش کوچک و حقیر و حتی اشتباه است اما در حال حاضر با توجه به رخ دادن این اتفاق غیرمنتظره (شیوه ویروس کرونا)، چاره‌ای جز اکران آنلاین نیست تا امیدوار باشیم این صنعت که در آستانه‌ ورشکستگی است، همچنان می‌تواند به بقا و زندگی خود ادامه دهد».

ملایی در پاسخ به این سوال که آیا در ایران زیرساخت‌های اکران آنلاین وجود دارد، تشریح کرد: «متاسفانه در کشور ما زیرساخت‌های اکران آنلاین اصلا وجود ندارد. زیرا در درجه‌ نخست، قانون کپی رایت نداریم و علی‌رغم سخت‎‌گیری‌های پلتفرم‌های موجود، باز هم به راحتی می‌توان یک فیلم را از روی صفحه‌ نمایش کپی کرد و آن را در محیط پیچیده‌ای مانند تلگرام به اشتراک گذاشت تا به هیچ عنوان قابل ردیابی و پیگیری نباشد».

کارگردان فیلم سینمایی «کوپال» ادامه داد: «کپی رایت فارغ از بحث قانونی و کیفری‌اش یک فرهنگ است که مفهومش در کشور ما جا نیفتاده و برای آن اطلاع‌رسانی نشده است. ما همیشه در کشورمان قبل از اینکه بستر فرهنگی‌ یک اتفاق جدید را به‌ وجود بیاوریم، بلافاصله تنها، خود اتفاق را رقم زده‌ایم، برای همین است که خیلی زود مترو می‌سازیم و همین که درهای قطار را باز می‌کنیم، جمعیت بسیاری به داخل آن وارد می‌شوند».

او با اشاره به الزام اجرای قانون کپی رایت افزود: «امروزه بیش از هر زمان دیگری به دلیل شیوع ویروس کرونا و ایزوله شدن مردم، دوران طلایی وی‌او‌دی شده و متاسفانه کشور ما در این بازار سهم خوبی عایدش نمی‌شود و به عقیده من مسئولان باید برای رفع همیشگی این مشکل، قانون کپی رایت را به صورت جدی به مرحله اجرا برسانند، که البته به نظرم چندان هم شدنی نیست».

این کارگردان در پایان درباره کارهای جدید خود بیان کرد: «در حال حاضر مشغول نگارش فیلم‌نامه‌ای هستم که امیدوارم امسال آن را جلوی دوربین ببرم، البته که باید آثار تولید شده زودتر وارد چرخه‌ اکران شده و تهیه‌کننده‌ها هم زودتر به سرمایه‌هایشان دست پیدا کنند زیرا تا زمانی که چرخه‌ اکران به شکل سابق برنگردد، تولید آثار جدید هم در حالت تعلیق باقی خواهند ماند».

برچسب‌ها: