هنروتجربه: مسوولان برگزاری جشنواره فیلم کن که امید داشتند با مهار بحران کرونا بتوانند این رویداد سینمایی را با اندکی تاخیر در تابستان و به صورت حضوری برگزار کنند، از این تصمیم صرف‌نظر کردند.

تیری فرمو دبیر جشنواره فیلم کن در جدیدترین مصاحبه خود اعلام کرد، هفتاد و سومین دوره جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۲۰ به طور قطع برگزار نمی‌شوذ، اما اسامی فیلم‌های منتخب این رویداد سینمایی در اوایل ماه ژوئن (نیمه دوم خرداد) اعلام می‌شود.

دبیر هنری جشنواره کن در مصاحبه آخر هفته خود گفت که به جای رونمایی از آن‌چه قرار بود فهرست رسمی فیلم‌های منتخب جشنواره امسال باشد، او تنها اسامی فیلم‌هایی را اعلام می‌کند که بخشی از این فهرست بودند و قرار است از حالا تا بهار سال آینده در سینماها اکران شوند. بر روی این فیلم‌ها برچسب کن ۲۰۲۰ زده می‌شود و این فیلم‌ها در جشنواره‌های بین‌المللی چون جشنواره فیلم تورنتو، دوویل، نیویورک، بوسان و لومیر به نمایش درخواهند آمد. او همچنین تاکید کرد که برخی از فیلم‌های ارسالی به جشنواره کن ۲۰۲۰ برای دوره بعدی جشنواره در سال ۲۰۲۱ دوباره مورد بررسی قرار می‌گیرند.

فرمو درباره هیات داوری جشنواره نیز توضیح داد که جشنواره امسال هیچ هیات داوران و جایزه‌ای ندارد و ابراز امیدواری کرد، اسپایک لی برای دوره آتی جشنواره در ۲۰۲۱ ریاست هیات داوران رقابتی کن را بر عهده بگیرد.

به گفته فرمو، قرار است این طرح درباره جشنواره ونیز کمی فراتر رفته و این دو جشنواره به طور مشترک فیلم نمایش دهند.

طبق گفته برگزار کنندگان جشنواره ونیز سرنوشت این رویداد سینمایی نیز در پایان ماه مه (نیمه خرداد) مشخص می‌شود. در حال حاضر سازمان‌دهندگان آن نظرسنجی‌هایی را میان اعضای صنعت توزیع می‌کنند تا بتوانند ایده‌ای از میزان مشارکت استعدادها و فیلم‌سازان به دست آورند.

طبق اخبار پیشین بازار جشنواره فیلم کن امسال به صورت آنلاین و از تاریخ ۲۲ تا ۲۶ ژوئن (۲ تا ۶ تیر) برگزار می‌شود.