هنروتجربه: نیویورک یکی از بدترین نقاط جهان از نظر شیوع ویروس کرونا بوده است، با این حال برگزارکنندگان جشنواره فیلم نیویورک می‌گویند همچنان شرایط لازم برای برگزاری دوره پنجاه‌وهشتم را در پاییز بررسی می‌کنند.

جشنواره فیلم نیویورک که یکی از مهم‌ترین رویدادهای سینمایی جهان است، با حمایت انجمن فیلم مرکز لینکلن برگزار می‌شود که در خصوص برپایی جشنواره امسال می‌گوید، شماری از سناریوها روی میز قرار دارند و برگزاری این رویداد به شکل تلفیقی زنده و دیجیتال، آخرین گزینه و هدف آن‌هاست. به هر حال در فصل تابستان، تصمیم نهایی برای چگونگی برگزاری جشنواره از ۲۵ سپتامبر تا ۱۱ اکتبر (چهارم تا بیستم مهر) گرفته خواهد شد.

در حال حاضر که نیمی از کارکنان انجمن فیلم مرکز لینکلن در مرخصی به‌سر می‌برند، دبیر جشنواره یوجین هرناندز در گفت‌وگویی با «ددلاین» اشاره کرده که به‌شدت دچار بحران مالی‌ هستند. بخش‌هایی از ایالات متحده در حال بازگشایی است ولی نیویورک همچنان بحران‌زده است و هزاران نفر از مردمانش در بیمارستان‌ها بستری‌اند و آمار مرگ‌های آن از ۲۶ هزار نفر عبور کرده است. هرناندز می‌گوید: «جشنواره فیلم نیویورک بخشی از تاریخ فرهنگی شهر ماست… این دوره برگزار خواهد شد و ما خیلی مسائل را برای این امر باید بررسی کنیم».

جشنواره نیویورک سال گذشته با اولین نمایش جهانی «مرد ایرلندی» مارتین اسکورسیزی افتتاح شد و فیلم‌های «انگل» و «قصه ازدواج» هم در آن روی پرده رفتند.

  • ددلاین