هنروتجربه:۴۶ مستند با موضوع کرونا توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در مرحله طرح، پیش تولید، فیلم‌برداری و تدوین قرار دارد که ساخت ۴۰ مستند را مردان و ۶ مستند را زنان بر عهده دارند. بعد از حدود چهار ماه از شیوع بیماری کرونا،خبرگزاری  مهر در گزارشی درباره ساخت این مستندها به سراغ یک مدیر، یک پژوهشگر و یک مستندساز رفته که خلاصه‌ای از آن را می‌خوانید.

از همان روزهای نخست شیوع بیماری کرونا هم مستندسازان جسورانه و بدون اینکه منتظر بمانند کسی حمایتشان کنند، دوربینشان را برداشتند و به دل ماجرا رفتند. حتی نخستین گروه مستندسازی به بیمارستان کامکار در قم که اولین مرکز اثبات شیوع بیماری بود، رفت، عده‌ای دیگر در بیمارستان مسیح دانشوری مستقر شدند، عده‌ای هم تبعات و آسیب‌های اجتماعی این بیماری را به تصویر کشیدند.

محمد حمیدی‌مقدم مدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از تشکیل کارگروه ویژه‌ای می‌گوید که با شیوع این بیماری آغاز به کار کرد تا وضعیت مستندسازان را بسنجد و ببیند آن‌ها  در کدام نقطه مشغول چه کاری هستند: «در آن کارگروه، کار را روی ۲ موضوع متمرکز کردیم، جنبه‌ای که حوزه ثبت سند تاریخی را کامل پوشش می‌داد و دیگر اینکه حمایتی جنبی از کسانی داشته باشیم که هرچند فیلم‌هایشان در حوزه و ساختار مرکز گسترش قرار نمی‌گیرد اما یک تلاش خودجوش و هم‌دلانه با جامعه دارند. به همین ترتیب ما از تیزرها و آنونس‌های این مستندسازان در حوزه ساخت حمایت می‌کنیم و رقمی را به این منظور اختصاص داده‌ایم».

حمیدی‌مقدم افزود: «از طرف دیگر گفتیم به مستندسازانی که ممکن است در میانه راه به حمایت نیاز داشته باشند، یاری می‌دهیم. یعنی اگر آن‌ها طرح‌هایشان را به همین کارگروه آنلاین ارائه دهند و شرایط و امتیازات تولیدهای مرسوم ما را داشته باشند، آن‌ها نیز شامل حمایت می‌شوند. خوشبختانه این اتفاق تبدیل به موجی شد، توانستیم انسجامی به کارها بدهیم، بفهمیم چه تولیداتی در حال انجام است و چه کسانی در نقاط مختلف ایران مشغول به کار هستند».

احمد ضابطی‌جهرمی پیشکسوت عرصه مستند، وظیفه ابتدایی مستندسازان را آموزش، اطلاع‌رسانی و ثبت حقایق مربوط به واقعه می‌داند و می‌گوید: « من مستندسازان را در زمینه به تصویر کشیدن کرونا فعال می‌بینم به طوری که در ضبط لحظات، شکار موقعیت‌ها، آرشیو کردن مواد و… با روحیه در فضاها و نقاط مختلف دیده می‌شوند بنابراین امید دارم در آینده نزدیک مجموعه خوبی از مستندها داشته باشیم که موضوعش همین بیماری کووید ۱۹ است».

محسن خان‌جهانی یکی از  مستندسازانی که این روزها مشغول ساخت مستند «A B C D» با محوریت کروناست، ثبت این روزها و اتفاقات خاص کونا را سند تاریخی عجیب و غریب می‌داند: « ما از طاعون که بسیاری را به کام مرگ کشاند، عکس و فیلم جدی نداریم ولی حالا مستندسازان در تمام دنیا از این جریان کرونا می‌توانند اسناد تاریخی زیادی جمع و برای آیندگان آرشیو کنند. هرچند حدود سه چهار ماه از شیوع کرونا می‌گذرد و انگار همه چیز عادی شده است به طوری که ترددهای زیادی را در شهر می‌بینیم ولی وقتی این مستندها ۵، ۶ ماه دیگر آماده شوند با تماشای آن‌ها به یاد لحظات قرنطینه در خانه، نوروز، داستان‌های اسفند و… می‌افتیم که برخی از آن به‌عنوان خاطره وحشتناک یاد می‌کنند. بنابراین این موضوعات آن هنگام برایشان مرور می‌شود».

خان‌جهانی مستند «A B C D» را که در حال ساخت است را متمرکز بر حوادث جانبی کرونا اعلام کرده که به‌ صورت عمیق به مسائل پرداخته شده است.