هنروتجربه-سعید حضرتی: وحید صداقت در مستند «صحنه‌هایی از یک جدایی» بر روند ساخت یکی از مهم‌ترین و پرافتخارترین آثار سینمای ایران در عرصه بین‌المللی یعنی «جدایی نادر از سیمین» تمرکز کرده است. این مستند از ۲۴ بهمن در گروه هنروتجربه بر روی پرده سینماها رفت و با استقبال تماشاگران روبه‌رو شد،اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سینماها اکران ان متوقف شد.با توجه به ادامه تعطیلی سینماها و هم‌چنین عرضه اینترنتی چند مستند در وی‌او دی‌ها که اتفاقا با استقبال تماشاگران هم مواجه شده‌است؛نظر وحید صداقت را درباره نقاط ضعف و قوت اکران اینترنتی و تصمیمش برای ادامه اکران مستند «صحنه‌هایی از یک جدایی» جویا شدیم.

صداقت درباره ظرفیت‌های اکران آنلاین اشاره داشت: «به دلیل شیوع ویروس کرونا و بسته شدن سینماها، بر خلاف نظر برخی از دوستان که می‌گویند فیلم حتما باید در سینما با پرده عریض اکران شود، معتقدم اکران اینترنتی آثار سینمایی اتفاق مهم و بسیار خوبی است که در آینده پیش‌بینی آن می‌شد و شرایط ویژه این‌روزها باعث تسریع آن شد. در این زمانی هم که مردم نمی‌توانند به سینما بروند اکران آنلاین کمک کننده و خوب است. بدیهی است اگر قانون کپی‌رایت در ایران همانند بسیاری از کشورها رعایت می‌شد، فیلم‌سازان و تهیه‌کنندگان با خیال راحت‌تر به اکران آنلاین رو می‌آوردند و استقبال بیشتری هم می‌شد».

«صحنه‌هایی از یک جدایی»پیش از بسته شدن سینماها فقط یک هفته اکران عمومی داشت و حالا به دلیل ترس از پخش غیرقانونی منتظر هستیم تا با بازگشایی سینماها،اکران درگروه هنروتجربه ادامه یابد و احتمالا بعد از آن اکران آنلاین را هم مدنظر قرار دهیم

او ادامه داد: « در کشورهای دیگر به دلیل زیرساخت مناسب و حمایت همه جانبه از فیلم‌سازان و تهیه‌کنندگان، امکان پخش غیرقانونی فیلم‌ها را به صفر رسانده‌اند. تنها دلیلی که من و سایر همکاران نگران آن هستیم، این است که کپی فیلم‌ها به دلیل نبود قانون کپی‌رایت باعث ضرر مادی و معنوی به صاحبان اثر شود و نتوانند از تمام پتانسیل فروش فیلم بهره‌مند شوند. اکران آنلاین جلوی انحصاری شدن پخش و اکران در چرخه اصلی اکران عمومی را می‌گیرد و در صورت برطرف کردن نقایص نمایش اینترنتی، راه حلی مفید و کارآمد است که می‌تواند ادامه پیدا کند».

وحید صداقت با اشاره به این‌که اکران اینترنتی راهکاری مناسب برای صنعت سینماست، صنعتی که باید کسب درآمد داشته باشد و با این حال این امکان نیاز به بسترسازی دارد، افزود: « به اکران آنلاین برای مستند «صحنه‌هایی از یک جدایی» فکر و تحقیق کرده‌ام اما متاسفانه دیده شده که فیلم‌های به نمایش درآمده در اینترنت، سر از کانال‌ها و سایت‌هایی درآورده که امکان دانلود رایگان و غیرقانونی آن‌ها وجود دارد. مستند «صحنه‌هایی از یک جدایی» به دلیل این‌که راجع به فیلم مهم و تحسین شده جهانی «جدایی نادر از سیمین» و فیلم‌ساز معتبری چون اصغر فرهادی است، به جز تماشاگران پیگیر هنروتجربه می‌تواند برای مخاطبان عام هم جذاب باشد. این مستند متاسفانه پیش از بسته شدن سینماها فقط یک هفته اکران عمومی داشت و حالا به دلیل ترس از پخش غیرقانونی منتظر هستیم تا با بازگشایی سینماها،اکران درگروه هنروتجربه ادامه یابد و احتمالا بعد از آن اکران آنلاین را هم مدنظر قرار دهیم».

گروه هنروتجربه می‌تواند زیرساختی فراهم کند برای اکران آنلاین فیلم‌هایی که در هنروتجربه اکران عمومی می‌شود به این صورت که بعد از اتمام اکران عمومی در سینماها، برای تمامی فیلم‌ها اعم از کوتاه و مستند و داستانی امکان نمایش فیلم‎ها در اینترنت در دسترس مخاطبان قرار بگیرد

به گفته این کارگردان اکران اینترنتی طرحی است که قرار است در خدمت مخاطب و سهل شدن مسیری برای فیلم دیدن باشد و در ادامه در کنار اکران عمومی ادامه پیدا کند. صداقت عنوان کرد: «اکران اینترنتی ظرفیت بالایی دارد و اگر کرونا هم نبود ناگزیر امکانی است که قابلیت توجه جدی دارد. گروه هنروتجربه می‌تواند زیرساختی فراهم کند برای اکران آنلاین فیلم‌هایی که در هنروتجربه اکران عمومی می‌شود به این صورت که بعد از اتمام اکران عمومی در سینماها، برای تمامی فیلم‌ها اعم از کوتاه و مستند و داستانی امکان نمایش فیلم‌ها در اینترنت در دسترس مخاطبان قرار بگیرد. بسیاری از فیلم‌های ارزشمندی که در هنروتجربه روی پرده می‌رود می‌تواند در ادامه در سایت مخصوص هنروتجربه عرضه و در اختیار همگان قرار گیرد. از این فرصت طلایی به‌دست آمده می‌توان بهترین استفاده را کرد و طیفی از مخاطبان را هم از طریق اکران اینترنتی جذب فیلم‌های هنروتجربه کرد».

صداقت افزود: « از دوستانی شنیده‌ام که در سایت هاشور که آثار مستند نمایش داده ‌می‌شود، برخی از فیلم‌ها بازدیدکنندگان چند هزارنفری داشته‌اند و معتقدم بسیاری از فیلم‌های هنروتجربه به دلیل کیفیت بالای ساخت، می‌تواند آمار بالاتری را در اکران آنلاین به دست بیاورد».

این کارگردان در پایان درباره فعالیت‌های این روزهای خود گفت: «در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه هستم و مشغول تدوین و امیدوارم با برطرف شدن این شرایط بتوانم در نیمه دوم سال فیلمی جدید را بسازم».

عکس:یاسمن ظهورطلب