هنروتجربه: مستند آمریکایی «ولگرد» به کارگردانی الیزالبت لو را به عنوان برنده جایزه اصلی بهترین مستند بین‌المللی جشنواره مستند هات داکس کانادا معرفی شد.

مستند «ولگرد» که  درباره سگ‌های ولگرد در ترکیه است، اولین حضور بین‌المللی‌اش در جشنواره ترایبکا رقم خورده بود. هم‌چنین جایزه ویژه هیات داوران بخش بین‌الملل هم به مستند «۴۹۹» ساخته رودریگو رِیس محصول مشترک آمریکا و مکزیک رسید که روایتی مستند از فتح امپراتوری آزتک‌ها توسط اسپانیایی‌هاست.در بخش جنبی نیز مستند «ضدگلوله» به کارگردانی تاد چاندلر، جایزه بهترین فیلم‌ساز نوظهور بین‌المللی و مستند «مادر فرزند» ساخته آندرا تستا برنده جایزه بهترین مستند نیمه بلند را دریافت کردند.

جشنواره فیلم هات داکس قرار بود از تاریخ ۳۰ آوریل تا اول می (۱۱ تا ۱۸ اردیبهشت) در تورنتو کانادا برگزار شود اما به دلیل بحران جهانی کرونا لغو شد، با این وجود بازار مجازی این رویداد سینمایی از تاریخ ۳۰ آوریل به مدت ۱۰ روز برگزار شد.

جشنواره بین‌الملل فیلم مستند هات‌داکس کانادا، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین رویداد فیلم مستند و بازار فیلم در آمریکای شمالی است. این جشنواره که یکی از مهم‌ترین مکان‌ها برای مشاهده و بحث پیرامون مستندهای برجسته سال است، برای ترویج و تولید فیلم مستند در جهان پایه‌گذاری شده و هر سال بیش از ۲۰۰ فیلم در این رویداد به نمایش گذاشته می‌شود و حدود ۲۰۰۰ مستندساز، تهیه‌کننده، خریدار و توزیع‌کننده فیلم مستند از سراسر جهان در جشنواره حضور پیدا می‌کنند.

جشنواره هات‌داکس مورد تایید آکادمی اسکار است و برنده‌ بخش مسابقه بین‌الملل مستندهای بلند جشنواره، واجد شرکت در اسکار ۲۰۲۱ می‌شود.

ورایتی