هنروتجربه: تمام جشنواره‌های فیلم در حال حاضر به یک ایده جاه‌طلبانه فکر می‌کنند: این‌که چه‌طور می‌توانند به صورت آنلاین ارتباط بهتری با مخاطبان برقرار کنند.

جشنواره‌هایی مثل «هات داکس» / Hot Docs، «هیومن رایتس واچ» / Human Rights Watch و «مستندهای ای‌اف‌آی» / AFI DOCS  فهرست آثاری را اعلام کرده یا می‌کنند که به صورت آنلاین نمایش داده شده یا می‌شوند. تام پاورز در «ایندی‌وایر» نوشته است: «در جشنواره مستند شهر نیویورک / DOC NYC که دبیر هنری هستم، حسابی درگیر واقعیت‌ها و امکانات جدید برای برگزاری جشنواره‌مان در ماه نوامبر (آبان-آذر) هستیم».

پاورز در ادامه می‌گوید: «ما می‌بینیم که جشنواره‌های آنلاین، بدبینی برخی نمایندگان فروش و برنامه‌ریزها را به همراه آورده‌اند ولی ما برای چنین افکاری وقت نداریم. فیلم‌سازان زیادی هستند که نمی‌توانند تا سال آینده فیلم‌های‌شان را نگه دارند و جایی عرضه نکنند. در ضمن همین حالا هم می‌توان انتظار داشت که سال آینده بر میزان آثار ارسالی به هر جشنواره‌ای افزوده شود و رقابت سخت‌تری برای راه‌یابی به رویدادهای سینمایی دربگیرد. خیلی از جشنواره‌ها هم نمی‌توانند تا سال آینده منتظر بمانند چون بدون درآمد، بقای‌شان به خطر می‌افتد. در این شرایط همه ما باید باهوش‌تر و سریع‌تر عمل کنیم».

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش می‌افزاید: «همه می‌خواهیم هرچه زودتر به سالن‌های سینما برگردیم؛ اما در این شرایط مخاطبان هم دارند به‌سرعت خودشان را با تماشای آنلاین و بی‌وقفه آثار وفق می‌دهند. هر کسی از کادر درمانی گرفته تا هنرمندان رشته‌های مختلف، دارند راه‌هایی را برای ارتباط خلاقه آنلاین پیدا می‌کنند. جشنواره‌ها هم باید چنین کاری کنند و به نیازمندی‌های این رویکرد و شیوه نوین بیندیشند».

  • ایندی‌وایر
برچسب‌ها: