هنروتجربه: دوستان و همکاران سابق لین شلتن یاد و خاطره این نویسنده،‌ کارگردان و تهیه‌کننده سینمای مستقل را زنده کرده‌اند که روز جمعه در ۵۴ سالگی درگذشت.

این فیلم‌ساز تحسین‌شده که با فیلم‌های «خواهر خواهرت» / Your Sister’s Sister محصول ۲۰۱۱، Outside In محصول ۲۰۱۷ و «قدرت اعتماد» / Sword of Trust محصول ۲۰۱۹ بیش‌تر شناخته می‌شود، اولین بار در جشنواره ساندنس دیده و تحسین شد. او به خاطر رویکرد ناتورالیستی و خوددارانه‌اش در فیلم‌های کمدی و درام کم‌هزینه‌ای شناخته می‌شد که معمولاً در جشنواره ساندنس مورد توجه قرار می‌گرفتند.

با وجود این، لین شلتن برای کارهایی که در تلویزیون انجام داد و مثلاً همکاری در ساخت سریال‌های محبوبی چون «مَد مِن» با تماشاگران خیلی بیش‌تری ارتباط برقرار کرد. او سال گذشته چهار قسمت از سریال جدید و تحسین‌شده هولو با عنوان «آتش‌های کوچک در همه جا» / Little Fires Everywhere را کارگردانی کرد که ریس ویترسپون و کری واشینگتن نقش‌های اصلی‌اش را بازی می‌کنند.

ایوا دوورنی که برای کارگردانی «سلما» (۲۰۱۴) به اولین زن سیاه‌پوستی بدل شد که نامزدی جایزه بهترین کارگردانی گلدن گلوب را کسب کرد و همچنین فیلمش نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم شد، در توییتی نوشت: «لین شلتن زندگی‌ام را تغییر داد؛ وقتی که جایزه کارگردانی جشنواره ساندنس ۲۰۱۲ را به من اهدا کرد. او با غرور اسمم را اعلام کرد و جایزه را با عشق به دستم داد. بعد از آن نیز همیشه هوای من را داشت و سراغم را می‌گرفت. باورم نمی‌شود این‌ها را می‌نویسم. روحت غرق آرامش، زن زیبا. ممنون برای فیلم‌هایی که ساختی و مهربانی‌ات».

مارک دوپلاس هم که یکی از بازیگران و کارگردانان مطرح سینمای مستقل ایالات متحده است می‌گوید: «ما همکاری‌های زیادی کردیم و الان آرزو می‌کنم بیش‌تر با هم کار کرده بودیم. او روحیه فوق‌العاده‌ای داشت که آن را به همه سرایت می‌داد. انرژی خلاقه‌اش هم بی‌حدومرز بود… او مرا به آدم بهتری بدل کرد… از دست دادن او خیلی سخت و سنگین است».

لین شلتن به علت یک اختلال خونی ناشناخته درگذشت.

  • ایندی‌وایر