هنروتجربه: کسب‌وکار سینماهای ایتالیا از پانزدهم ژوئن (۲۶ خرداد) آغاز می‌شود تا گام دیگری برای بازگشایی مشاغل و تعدیل پروتکل‌های مربوط به زمان قرنطینه برداشته شود.

البته درست مثل باقی نقاط جهان، بازگشایی سینماها با تدابیر خاص و محدودیت‌های جدی برای استفاده از ظرفیت سالن‌ها صورت می‌گیرد تا سینمادوستان در بهترین شرایط ممکن از فیلم دیدن لذت ببرند؛ از جمله اقدام‌هایی که به طور عمومی در همه کشورها صورت گرفته است، حفظ فاصله میان مخاطبان و رعایت اصول فاصله‌گذاری، و تهیه بلیت به صورت آنلاین است.

جشنواره فیلم ونیز هم فعلا در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری در اوایل ماه سپتامبر (اواسط شهریور) است. با وجود این، هر گونه اجتماع پرشمار آدم‌ها هم‌چنان در ایتالیا ممنوع است. اوایل ماه مارس (اواسط اسفند) بود که ایتالیا به نخستین کشور اروپاپی بدل شد که محدودیت‌های شدیدی به خاطر شیوع گسترده کووید-نوزده در نظر گرفت و اجرا کرد.

نخست وزیر ایتالیا جوزپه کونته روز شنبه گفت: «ما با این مخاطره پیش‌بینی‌شده روبه‌رو هستیم که میزان شیوع ممکن است دوباره صعودی شود». اما از سوی دیگر به نگرانی‌هایش در خصوص ساختار اجتماعی و اقتصادی به‌شدت آسیب‌دیده اشاره کرد و گفت که این کشور نمی‌تواند هزینه‌های قرنطینه را تا زمان کشف واکسن تأمین کند: «ما مجبوریم این ریسک را بپذیریم چون در غیر این صورت شاید نتوانیم دوباره شروع کنیم». ایتالیا با ۳۲ هزار مرگ سومین میزان تلفات را در جهان دارد ولی این هفته به پایین‌ترین رقم ابتلای روزانه رسید.

  • ایندی‌وایر