هنروتجربه: مستند «چشم‌ها و دست‌ها» در اولین حضور بین‌المللی خود در بخش رسمی ویترین جهان جشنواره هات‌داکس موفق به کسب نشان افتخار هیات داوران این جشنواره شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، بیست و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «هات‌داکس» از ۸ تا ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ به شکل آنلاین برگزار می‌شود اما داوری‌های این دوره در فاصله روزهای ۱۱ تا ۲۲ اردیبهشت به انجام رسید و فیلم مستند «چشم‌ها و دست‌ها» ساخته پناه‌برخدا رضایی موفق به دریافت نشان افتخار Honourable Mention هیات داوران بخش ویترین جهان این رویداد شد.

بیانیه هیات داوران در مورد فیلم «چشم‌ها و دست‌ها» به این شرح است: «در این پرتره‌ دلپذیر و زیبا، ظرافت زندگی یک زوج دوست‌داشتنی علیرغم داشتن معلولیت جسمی به تصویر کشیده شده است. آنها در این صحنه‌ زندگی در کشور ایران متواضعانه زندگی می‌کنند…»

در خلاصه موضوع این مستند ۵۷ دقیقه‌ای «چشم‌ها و دست‌ها» آمده است: «این فیلم مستندی است از زندگی یک زوج که باور دارند یکی چشم است برای دیگری و یکی دست است برای آن دیگری…»

پخش بین‌المللی مستند «چشم‌ها و دست‌ها» برعهده‌ مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.

جشنواره بین‌الملل فیلم مستند «هات‌داکس» کانادا، مهمترین و بزرگ‌ترین رویداد فیلم مستند و بازار فیلم در آمریکای شمالی است. این جشنواره که یکی از مکان‌ها برای مشاهده و بحث پیرامون مستندهای برجسته سال است، برای ترویج و تولید فیلم مستند در جهان پایه‌گذاری شده و هر سال بیش از ۲۰۰ فیلم در این رویداد به نمایش گذاشته می‌شود. هات‌داکس مورد تایید آکادمی اسکار است و برنده‌ بخش مسابقه بین‌الملل مستندهای بلند جشنواره، واجد شرکت در اسکار ۲۰۲۱ می‌شود.

این دوره‌ جشنواره «هات‌داکس»، میزبان مستند «زنان آفتاب: یک گاه‌نگاری درباره دیدن» به کارگردانی حامد ذوالفقاری هم بود.