هنروتجربه: شبکه اجتماعی یوتیوب مستند جدید و جنجالی «سیاره انسان‌ها» به تهیه‌کنندگی مایکل مور را به سبب نقص قوانین کپی رایت از وبسایت خود حذف کرد.

یوتیوب مستند جدید و جنجالی «سیاره انسان‌ها» به تهیه‌کنندگی مایکل مور را به سبب نقص قوانین کپی رایت از وبسایت خود حذف کرد. «سیاره انسان‌ها» که به رایگان در یوتیوب به اشتراک گذاشته شده بود دیگر در دسترس نیست و مایکل مور به‌عنوان تهیه‌کننده و جف گیبز به‌عنوان نویسنده و کارگردان گفته‌اند از این موضوع تازه امروز مطلع شده‌اند و این در حالی است که فیلم آن‌ها تنها در یک ماه بیش از ۸.۳ میلیون تماشاگر داشته است.

در حالی که گفته شده حذف این فیلم برای عدم رعایت کپی‌رایت در ۴ ثانیه از فیلم است، گیبز معتقد است هیچ نقض کپی رایتی در این فیلم وجود ندارد و در واقع یوتیوب با سوء‌استفاده از قانون کپی رایت دست به حذف فیلمی زده که نشان می‌دهد چگونه برخی از جنبش‌های محیط زیستی خودشان به دامان وال استریت لغزیده‌اند و در برابر سرمایه‌داری سبز کوتاه آمده‌اند.

جف گیبز کارگردان این مستند نیز در واکنش به حذف مستند گفته که در حال مذاکره با شبکه یوتیوب برای حل مشکل ایجاده شده است و مستند «سیاره انسان‌ها» به زودی مجددا در دسترس خواهد بود. مایکل مور کارگردان برنده اسکار آمریکایی که تهیه‌کننده مستند «سیاره انسان‌ها» است، نقض قوانین کپی‌رایت را در ساخت این مستند رد کرد و منتقدان خود را به استفاده از ابزار سیاسی سانسور متهم کرد.