هنروتجربه مریم شاه‌پوری: ژاک ورنر سفیر هلند در تهران است. او در ویدئویی اختصاصی برای «هنروتجربه» هم از اهمیت هنر و فرهنگ گفته است به‌خصوص در روزگار فراگیری جهانی ویروس کرونا، و هم به اهمیت اقدام‌های نوآورانه‌ای اشاره کرده که در این روزها به صورت آنلاین در جای جای دنیا انجام می‌شوند.

ژاک ورنر صحبت‌هایش را با نقش هنر و فرهنگ در جوامع بشری چنین آغاز می‌کند: «هنر و فرهنگ به ما هویت می‌دهند و جوامع‌مان را با پرسش روبه‌رو می‌کنند. به‌علاوه در روزگار بحران، مثل فراگیری جهانی ویروس کرونا، هنر و فرهنگ تسکین و آرامشی می‌شوند برای ما؛ و سرگرمی و حتی امید را به ارمغان می‌آورند».

ورنر بعد از اشاره به آسیب‌های وارده به بخش‌های هنری و فرهنگی در هلند به دلیل بحران ناشی از کرونا به‌نوعی از نیمه پر لیوان می‌گوید: «اما در عین حال شاهد کارهای نوآورانه‌ای بوده‌ایم؛ به عنوان مثال جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام، ایدفا، پانصد مستند را به صورت آنلاین در ازای مبلغی ناچیز عرضه کرده است که مستقیم به تهیه‌کنندگان آثار پرداخت می‌شود؛ یا برخی فیلم‌نامه‌نویسان که مسترکلاس‌های فشرده و کوتاهی را در صفحه‌های اینستاگرامی‌شان برگزار کردند. این‌ها فقط دو نمونه از اقدام‌های انجام‌شده در این خصوص هستند که نشان می‌دهند در جریان یک بحران چه‌گونه می‌توان از هنر و فرهنگ بهره برد».

او درباره بازگشایی‌های آتی چنین توضیح می‌دهد: «بخش‌های هنری و فرهنگی خودشان را برای بازگشایی آماده کردند؛ و حالا قرار شده سینماها، تالارهای موسیقی و تئاترها از اول ماه ژوییه (دوازده خرداد) دوباره باز شوند. البته با پذیرش تعداد محدودی از مخاطبان که حداکثر سی نفر می‌تواند باشد؛ اما این شروع است و سفارت هلند در تهران هم امیدوار است که به‌زودی با بهبود شرایط کارش را از سر بگیرد. به عنوان مثال، هلند در جشنواره فیلم اروپا مشارکت خواهد کرد که در نیمه دوم امسال برپا می‌شود».

ژاک ورنر در پایان صحبت‌هایش می گوید:«مراقب خودتان باشید و سلامت باشید».

برچسب‌ها: