هنر و تجربه: «مثل آب باش» که اولین نمایش جهانی‌اش در جشنواره ساندنس بود و قرارست به‌زودی از «ای‌اس‌پی‌ان» عرضه شود، داستان زندگی و فعالیت‌های چهره‌ای افسانه‌ای را دنبال می‌کند که به ایجاد پلی میان فرهنگ‌های شرق و غرب کمک کرد.

«مثل آب باش» / Be Water که عنوانش را از یکی از نقل قول‌های مشهور بروس لی گرفته، تمام جنبه‌های زندگی و کار لی را پوشش داده است، از نخستین بی‌اعتنایی‌های هالیوود به او تا ظهورش به عنوان یکی از نمادین‌ترین هنرمندان رزمی‌کار و بازیگران تاریخ زندگی بشر روی کره زمین.

بروس لی که به عنوان یکی از تأثیرگذارترین بازیگران فیلم‌های هالیوود در یادها مانده است و کسی که فرهنگ‌های شرق و غرب را به هم پیوند داد. در آنونس این مستند که به‌تازگی منتشر شده، لی را می‌بینیم که می‌کوشد باورهای نژادپرستانه غربی علیه آسیایی‌ها را درهم بشکند و دیدگاه مثبت و قابل توجه‌اش نسبت به هنرهای رزمی و فرهنگ عامه را جا بیندازد.

«مثل آب باش» شامل مصاحبه‌های متنوعی با اعضای خانواده لی، دوستان و همکارانی می‌شود که او را به‌خوبی می‌شناختند؛ و همین طور تصاویر آرشیوی جامعی که کاریزما و فلسفه لی را به نمایش می‌گذارند. این مستند در کارنامه کارگردان لس‌آنجلسی‌اش، بائو گوین، جدیدترین مستندی است که بر اساس آگاهی‌های اجتماعی ساخته شده است. او پیش از این مستندهایی مثل We Gon’ Be Alright درباره مقوله‌های نژادی و فیلم کوتاه «واقعاً اهل کجایید؟» / Where Are You Really From بر اساس داستان فرار والدینش از ویتنام پس از سقوط سایگون را ساخته است.

«مثل آب باش» از هفتم ژوئن (هجدهم خرداد) به صورت مجازی عرضه می‌شود.

  • ایندی‌وایر