هنر و تجربه: صحنه شکافتن سینه یکی از فضانوردان در «بیگانه» (ریدلی اسکات، ۱۹۷۹) همچنان یکی از فصل‌های جادویی تاریخ سینماست که با استفاده از جلوه‌های عملی سر صحنه خلق شده است.

همان طور که می‌دانید اسکات چیزی از اتفاق هراس‌انگیز و دل‌به‌هم‌زن این صحنه به بازیگرانش نگفت تا وقتی سینه جان هرت بازیگر نقش قربانی در این صحنه می‌شکافد و موجود بیگانه بیرون می‌آید، واکنش دست اول بازیگرانش را ثبت و ضبط کند. حالا ریدلی اسکات در گفت‌وگوی جدیدی با «لس‌آنجلس تایمز» گفته است که اجرای این صحنه از فیلم حتی استنلی کوبریک را هم تحت تأثیر قرار داد.

اسکات چنین توضیح می‌دهد: «به خاطر دارم که استنلی کوبریک با من تماس گرفت و گفت: چه‌طور این کار را کردید؟ من حتی آهسته هم این صحنه را دیدم و متوجه برشی (کاتی) نشدم…» اسکات می‌گوید برای شخصیت هرت یک نیم‌تنه ساختگی درست کرده بودیم و با چند دوربین و فقط در یک برداشت صحنه را گرفتیم: «چون وقتی خون در صحنه پاچیده می‌شد دیگر نباید پاک می‌شد. تا حد زیادی موضوع را از بازیگران مخفی کرده بودم و حتی چیزی درباره آن موجود کوچک هم به کسی نگفته بودیم و هرگز نمی‌خواستم پیش از این صحنه آن را دیده باشند…»

  • ایندی‌وایر