هنر و تجربه: عاطفه محرابی کارگردان فیلم کوتاه «#ساعت_چهار» است که تندیس هنروتجربه در جشنواره فیلم کوتاه را از آن خود کرد. این فیلم که فضای فانتزی‌ آن در سینمای داستانی کوتاه ما کم سابقه است، در قالب بسته فیلم های کوتاه تابستانه در سال ۹۷ اکران شد.

عاطفه محرابی در گفت‌وگویی با سایت هنروتجربه درمورد تازه‌ترین فعالیت‌هایش در این روز‌‌ها که سینما به دلیل شیوع کرونا تعطیل است توضیح داد: «من همراه با همسرم؛ سروش محمد زاده نگارش فیلم‌نامه بلندی را از حدود یک سال قبل شروع کرده بودیم. قرنطینه و تعطیلی ناشی از کرونا فرصت خوبی برای ما بود تا بتوانیم این فیلم‌نامه را کامل کنیم. فعلا نسخه اولیه فیلم‌نامه را نوشته‌ایم و با صرف وقت بیشتر آن را تکمیل می‌کنیم. با توجه به اینکه سینماها تعطیل شده و بسیاری از فعالیت‌های فیلم‌سازان متوقف شده‌است، کرونا توفیق اجباری شد که ما حداقل فیلم‌نامه‌‌مان را کامل کنیم».

این فیلم‌ساز در ادامه افزود: «اسم این فیلم‌نامه بلند فعلا «نود و نه» است. «نود ونه» یک ملودرام اجتماعی است و موضوع جدیدی دارد که فکر می‌کنم تا به حال در سینمای ما به آن پرداخته نشده در این اثر از الگوهای انواع ملودرام اجتماعی استفاده شده است و به لحاظ کلی چیز غریبی در آن نیست و مخاطبانی که به این نوع سینما علاقه‌مند هستند نشانه‌های آشنایی از این سینما را در فیلم‌نامه ما هم پیدا می‌کنند».

عاطفه محرابی در ادامه در مورد احتمال اکران آنلاین فیلم کوتاه «#ساعت-چهار» گفت: «با یکی از پلتفرم‌ها صحبت‌هایی برای اکران فیلم انجام داده‌ایم. البته قرار است فیلم‌های کوتاه بسته فیلم‌های کوتاه تابستانه که در هنروتجربه اکران شد با هم در این پلتفرم به صورت اینترنتی اکران شوند که هنوز خیلی قطعی نیست و باید ببینیم سایر دوستان چه تصمیمی می‌گیرند».

او در ادامه درمورد مزیت‌های اکران آنلاین عنوان کرد: «پخش اینترنتی فیلم‌ها توفیق اجباری بود که کرونا باعثش شد و فیلم‌سازها با این مدل از نمایش فیلم‌شان آشنا شدند. این امکان وجود دارد که اکران آنلاین آنقدر مورد توجه قرار بگیرد که در دوران پسا کرونا هم ادامه پیدا کند. اکران آنلاین مزیت‌های زیادی دارد و شرایط بهتری برای فیلم‌ساز ایجاد می‌کند مثلا درصد بیشتری از فروش به فیلم‌ساز می‌رسد. این احتمال وجود دارد که بعد از دوران پس از کرونا اکران آنلاین ادامه دار شود».

محرابی در ادامه این بحث به حساسیت انتخاب فیلم‌های که قرار است اینترنتی اکران شوند، تاکید کرد: «در این مقوله مهم این است که چه نوع فیلم‌هایی را آنلاین اکران می‌کنیم. این فیلم‌ها باید دارای ویژگی‌هایی باشند که مخاطب از این‌که در خانه به تماشای آن نشسته راضی باشد. در این نوع اکران‌ها به این دلیل که احتمال دارد همه حواس مخاطب به فیلم نباشد و گاهی مشغول کاری شود و فقط صدای فیلم را بشنود، فیلم‌هایی باید انتخاب شوند که ریتم کندی نداشته باشند و حوصله مخاطب را سر نبرند بنابراین انتخاب فیلم برای نمایش اینترنتی تدبیر و مطالعه خاصی را می‌طلبد، به این دلیل که ما در مرحله آشنایی و معرفی این شیوه جدید اکران هستیم. در این راه باید به صورتی عمل کرد که مخاطب بعد از تماشای یک فیلم به صورت اکران آنلاین در واقع مشتری این شیوه نمایش فیلم شود و سایر آثار را هم دنبال کند پس موفق شدن اکران آنلاین به نوع فیلم‎های انتخابی بستگی زیادی دارد و به صورت کلی به فیلم‌های کوتاه و آثار هنری و تجربی کمک زیادی می‌کند».