هنر و تجربه: ترنس مالیک برای «درخت زندگی» / The Tree of Life برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن ۲۰۱۱ شد که خیلی‌ها بر این باورند که یکی از بهترین برندگان در تاریخ این رویداد سینمایی است.

اما موضوع جالب این‌که شاهکار سینمایی مالیک، نخستین گزینه هیأت داوران برای دریافت مهم‌ترین جایزه کن نبوده است! اولیویه آسایاس در گفت‌وگوی جدیدی با «لیبراسیون» تأیید کرده است که در سال ۲۰۱۱، فیلم لارس فون تریه با عنوان «مالیخولیا» / Melancholia بود که قلب هیأت داوران را ربود. در کنار آسایاس، رابرت دنیرو، جود لا، اوما تورمن، مارتینا گوسمان بازیگر، نانسوم شی تهیه‌کننده، لین اولمان نویسنده و دو فیلم‌ساز دیگر جانی تو و محمد صالح هارون از اعضای هیأت داوران بودند. دنیرو رییس هیأت داوران بود و آسایاس می‌گوید «او خیلی با سینمای بین‌الملل آشنا نبود.»

طبق صحبت‌های کارگردان فیلم‌های «مأمور خرید شخصی» / Personal Shopper و «ابرهای سیلس ماریا» / Clouds of Sils Maria فقط او و جود لا از ابتدا باور داشتند که «درخت زندگی» شایسته دریافت نخل طلا است. البته آسایاس هم می‌گوید مخالفتی با اهدای جایزه به «مالیخولیا» نداشته است چون فیلم محشر و باشکوهی است؛ اما موضوعی که باعث شد جایزه به لارس فون تریه نرسد، نشست خبری شرم‌آور فیلمش بود!

  • ایندی‌وایر