هنر و تجربه: دبیر جشنواره کن اعلام کرد امسال ۱۵ فیلم در بخش مسابقه رسمی جشنواره حضور دارند.

به گزارش اسکرین دیلی، تیری فرمو دبیر جشنواره فیلم کن جزییات مربوط به فیلم‌های انتخابی بخش رسمی ویژه ۲۰۲۰ جشنواره کن را که قرار است روز چهارشنبه ۳ ژوئن از آن رونمایی شود، اعلام کرد.

فرمو گفت امسال ۵۶ فیلم تحت عنوان جشنواره کن به نمایش در می آیند و برچسب این فستیوال را دریافت می‌کنند، این درحالیست که سال ۲۰۱۹ این تعداد ۵۹ تا و سال ۲۰۱۸ نیز ۵۹ تا بود.

او افزود: «انتخاب‌های امسال فوق العاده هستند، این نشان می‌دهد سینما که در سه ماهه اخیر تعطیل بوده، برای اولین بار پس از اختراع توسط برادران لومیر در ۲۸ دسامبر ۱۸۹۵ بیش از پیش زنده و سرحال است».

تیری فرمو قرار است به همراه پیر لسکور رییس جشنواره فیلم کن روز چهارشنبه ۳ ژوئن ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت محلی (هشت و نیم شب به وقت ایران) در سینما نورماندی در خیابان شانزلیزه در مرکز پاریس از فیلم‌های بخش رسمی کن امسال رونمایی کند.

فرمو تاکید کرد: «امسال ۲۰۶۷ فیلم بلند به جشنواره کن فرستاده شده است که این تعداد در سال گذشته ۱۸۴۵ و در سال ۲۰۱۸ نیز ۱۸۸۵ فیلم بوده است».

بنا به گفته فرمو برای اولین بار است که تعداد فیلم های ارسالی به جشنواره کن از مرز ۲ هزار فیلم گذشته است.

دبیر کن افزود: «بخش عمده دلیل افزایش تعداد فیلم‌های ارسالی به کن امسال مربوط به افزایش فیلم اولی‌ها است که امسال تعدادشان به ۹۰۹ فیلم رسیده است. از این تعداد فیلم‌های مربوط به کارگردان های فیلم اولی ۲۸٫۴ درصد متعلق به زنان فیلمساز است».

بنا به اعلام فرمو امسال ۱۵ فیلم به عنوان فیلم‌های بخش مسابقه رسمی جشنواره کن معرفی می‌شوند.

دبیر هنری کن تاکید کرد: «تا به حال هیچ دوره ای به اندازه دوره فعلی، فیلمِ ساخته شده توسط کارگردان‌های فیلم اولی در بخش مسابقه رسمی جشنواره قرار نگرفته است و این گواه حیات خلاقانه سینما و همینطور آینده نگری جشنواره است».

جشنواره کن امسال طبق اعلام پیشین مسئولان فستیوال، برگزار نمی‌شود و فیلم‌های انتخابی با برچسب جشنواره در فستیوال‌های دیگر نمایش داده می‌شوند.

منبع:صبا