هنر و تجربه: همکاری کریگ فرِیزر فیلم‌بردار نامزد اسکار با دنی ویلنوو در پروژه کنجکاوی‌برانگیز «دون» به این معنی است که او می‌تواند تجربه‌هایش از حضور در جهان فیلم‌های «جنگ‌های ستاره‌ای» را فراموش کند.

فریزر که پیش از همکاری با ویلنوو به عنوان مدیر فیلم‌برداری پروژه‌های «روگ اول: داستانی از جنگ‌های ستاره‌ای» / Rogue One: A Star Wars Story و سریال «مندلورین» / The Mandalorian کار کرده بود، در گفت‌وگوی جدیدی با «کولایدر» گفته است: «وقتی درگیر ساخت «دون» شدیم باید بخش اعظمی از تجربه‌ام در جهان داستانی «جنگ‌های ستاره‌ای» را فراموش می‌کردم. من و دنی درباره شمایل و حس‌وحال فیلم، و همین طور جنبه‌های فنی از جمله قالب‌های بصری فیلم صحبت کردیم. به همین دلیل تغییر رویکرد و شیوه کار برای من دشوار نبود».

او درباره شباهت‌های این پروژه‌ها هم می‌گوید: «مثلاً صحراها ویژگی مشترک این فیلم‌ها هستند. می‌دانیم که جرج لوکاس وقتی اولین فیلم «جنگ‌های ستاره‌ای» را می‌ساخت تحت تأثیر «دون» بود و شباهت‌های زیادی در این خصوص دیده می‌شود؛ و به همین خاطر باید با احتیاط بیش‌تری این پروژه‌ها را فیلم‌برداری می‌کردم تا خودم را تکرار نکنم. نه‌فقط برای خود این فیلم‌ها بلکه برای کار خودم و حتی بعد سرگرمی‌اش. بماند که متنفرم کاری را دو بار انجام دهم و تکراری عمل کنم».

فریزر در بخش دیگری از صحبت‌هایش می‌گوید با این‌که دنی ویلنوو فیلمی دوقسمتی بر اساس رمان فوق‌العاده فرانک هربرت می‌سازد، اما قسمت اول برای خودش اثری مستقل است که روی پای خودش می‌ایستد. نقش اصلی این فیلم‌ها را تیموتی شلمی بازی می‌کند و آسکر آیزاک، ربکا فرگوسن، خاویر باردم و جاش برولین از دیگر بازیگران شناخته‌شده «دون»‌های ویلنوو هستند.

  • ایندی‌وایر