هنروتجربه: کشته شدن جرج فلوید بعد از دستگیری توسط پلیس در ایالت مینه سوتای آمریکا، بار دیگر مسئله خشونت پلیس این کشور علیه اقلیت‌های نژادی را برجسته کرده‌است. بی‌رحمی پلیس آمریکا واکنش‌های زیادی را دربرداشته و باعث قلیان احساس عمومی مردم در ایالات متحدهٔ آمریکا و دیگر کشورهای جهان شد. قتل فاجعه‌بار فلوید باعث واکنش چهره‌های مختلف هنری در دنیا شده است. از جمله می‌توان به حضور برد پیت در کنار مردم و توییت بازیگران و کارگردان‌های مطرح در حمایت از سیاهپوستان و کنار گذاشته شدن فیلم کلاسیک «بر باد رفته» از فهرست آثار شبکه تلویزیونی اچ‌بی‌او مکس اشاره داشت.

حضور برد پیت در اعتراضات ضد نژادپرستی

برد پیت، بازیگر معروف هالیوود، در یکی از اعتراضات بزرگ ضد نژادپرستی در آمریکا حضور پیدا کرد. این ستاره سینمایی ۵۶ ساله با کلاه موتوری که روی سرش گذاشته بود، در کنار جمعیت معترضان حاضر شد. او یک لباس خاکستری نیز به تن داشته که نام جورج فلویدروی آن نوشته شده بود. برد پیت برای رعایت قوانین مربوط به مبارزه با کرونا، از یک پارچه هم به عنوان ماسک صورت استفاده کرده بود و دستکش نیز به دست داشت.در تصویر اختصاصی که توسط دیلی میل منتشر شده است، این بازیگر برنده اسکار به همراه حدود ۵۰ هزار معترضی که در خیابان‌های لس آنجلس حضور داشتند، دیده شد.

برد پیت تنها بازیگر مهم هالیوودی نبوده که به صف معترضان ضد نژادپرستی در آمریکا پیوسته است، جیمی فاکس هم از جمله بازیگرانی است  که از «جان سیاه پوستان مهم است» حمایت کرد.

توییت جورج پیل: «پلیسی که بریونا تیلور را کشت دستگیر کنید»

«پلیسی که بریونا تیلور را کشت دستگیر کنید»، جمله‌ای بود که روز ۷ ژوئن و دو روز پس از روز تولد ۲۷ سالگی تیلور در توییتر وایرال و همگانی شد.

جوردن پیل، کارگردان فیلم سینمایی «برو بیرون» و جمعی دیگر از کارگردانان مطرح سینمای آمریکا چون ایوا دوورنی، نیا دی‌کاستا و اولیویا وایلد و بازیگرانی چون کمیل نانجیانی، سارا پولسن و ست روگن خواستار دستگیری پلیسی شدند که چند ماه پیش موجب کشته شدن یک زن سیاهپوست شده بود. شماری از فیلم‌سازان و بازیگران مطرح هالیوود در بیست و هفتمین سالگرد تولد بریونا تیلور، خواستار این شدند که پلیسی که با تیراندازی به وی موجب کشته شدنش شده بود هم دستگیر شود.

 

حذف «بر باد رفته» برای محتوای نژادپرستانه

فیلم «بر باد رفته» به کارگردانی ویکتور فلمینگ محصول ۱۹۳۹ همزمان با اوج گرفتن ناآرامی‌ها در سراسر آمریکا پس از کشته شدن جورج فلوید سیاهپوست زیر فشار زانوی یک افسر پلیس سفیدپوست از فهرست آثار شبکه تلویزیونی اچ‌بی‌او مکس کنار گذاشته شد. مسئولان شبکه HBO بار دیگر محتوای این فیلم کلاسیک را بازبینی کردند و به کنار گذاشتن موقت آن در شرایط فعلی رای دادند.

سرآغاز این بحث، انتشار یادداشت جان ریدلی است که از مسئولان اچ‌بی‌او خواست بار دیگر فیلم «بر باد رفته» را بازبینی و به داستان و مضمون آن توجه کنند. او نوشت: «این فیلمی است که برده‌داری را در مناطق جنوبی آمریکا در قرن ۱۹ تقدیس می‌کند، وحشت‌های آن دوران را نادیده می‌گیرد و برخی از دردناک‌ترین کلیشه‌های نژادی مردم رنگین‌پوست را برای همیشه ماندگار می‌سازد. فیلم می‌خواهد نشان بدهد آنچه در آمریکای آن دوران گذشت، رستاخیزی خونین برای نگه‌داری از حق داشتن، خریدن و فروختن انسان بوده است.»