هنر و تجربه: علیرضا داودنژاد که «روغن مار» به کارگردانی او در هنر و تجربه اکران شده است، در روزگار کرونایی مشغول نگارش فیلمنامه «متل قو» است و اعلام کرد برای اکران «مصائب شیرین ۲» تصمیم را به شرکای فیلم واگذار کرده است‌.

این کارگردان سینما درباره سرنوشت اکران «مصائب شیرین ۲» و اینکه آیا تصمیم به اکران آنلاین آن دارد یا خیر؟ به ایسنا گفت: «تا وقتی سالن‌های سینما باز بودند که «مصائب شیرین ۲» فرصتی برای نمایش پیدا نکرد. در شرایط حاضر هم قبلا اعلام کردم تصمیم را به شرکای فیلم در فیلمیران و فارابی واگذار کرده‌ام».

او افزود: «بی تردید اکران آنلاین اگر از جهت زیر ساخت اینترنتی و امنیت بازار و معرفی و تبلیغ فیلم‌ها درست عمل کند به مخاطبان فراوانی در سطح کشور دست پیدا خواهد کرد و شرایط برای تولید و توزیع نمایش فیلم‌های ایرانی دگرگون می‌شود».

داودنژاد خاطرنشان کرد: «عمده بازار سالن ما در واقع محدود به تهران و ۱۰-۱۲ شهرستان است، اما اکران آنلاین در سراسر کشور می‌تواند مخاطب داشته باشد. نمی‌دانم چرا تا به حال مدیریت دولتی و صنفی سینما برای سروسامان دادن به اکران آنلاین اقدام جدی و هماهنگ نکرده‌اند. ما هنوز حتی به فهرست روشنی از فیلم‌های متقاضی و در حال نمایش دسترسی نداریم و آمار فروش فیلم‌ها نیز اطلاع رسانی شفاف نمی‌شود».

او در در ادامه درباره سریالی که قرار بود پیش‌تر برای شبکه نمایش خانگی بسازد، توضیح داد: «چند بار صحبت شد و قرار بود سریالی برای نمایش خانگی بسازم که نشد. اما این بار سراغ موضوعی رفته‌ام که سی، چهل سال است با آن سروکار دارم و امکانات آن در دسترسم است. این بار تصمیم دارم در باره شهری که ده‌ها سال است به آن رفت و آمد دارم و از پارسال مخصوصا در شرایط کرونا ساکن آن شده‌ام فیلم بسازم؛ شهری که با اهالی و کسبه آن اشنا و دوست هستم و فیلم‌های مختلفی را در آن ساخته‌ام و اکنون در صدد هستم سریالی را در آنجا کلید بزنم که دامنه آن تا چالوس و تنکابن و روستاهای کوهستانی دو هزار کشیده می‌شود. حتما متوجه شده‌اید که درباره «سلمان‌شهر» یا «متل قو» صحبت می‌کنم».

این کارگردان در بخش دیگری از این گفت وگو  در باره نوع داستان‌ها و حال هوای سریال گفت: «فیلم‌های «مصائب شیرین»، «هوو»، «تیغ زن»، «کلاس هنرپیشگی»، «مرهم»، «روغن مار» و «فِراری» از جمله فیلم‌هایی هستند که می‌توانند به عنوان نمونه‌های دور و نزدیکی از ماجراهای این سریال باشند».

داودنژاد یادآور شد که اکنون مشغول طراحی و نگارش فیلمنامه این سریال است و تلاش می‌کند تا پاییز آن را برای تولید آماده کند. چنانکه از توضیحات او بر می‌آید وقایع  سریال «متل قو» در حاشیه دریای خزر و جغرافیای چالوس، نمک‌آبرود، متل قو، نشتارود، عباس‌آباد، تنکابن و منطقه کوهستانی دو هزار می‌گذرد.

نقش های اصلی سریال «متل قو» توسط بازیگران حرفه‌ای و نام آشنا ایفا خواهد شد و سایر نقش‌ها را بازیگران آشنای فیلم‌های دیگر داودنژاد و بازیگران منطقه و نابازیگران محلی به عهده دارند.