هنر و‌تجربه: آنجلینا جولی؛ بازیگر مشهور آمریکایی در اعتراض به تبعیض نژادی در آمریکا از لزوم تغییر جهان به نفع ستمدیدگان و بیدار شدن جوامع گفت.

آنجلینا جولی در پی کشته شدن جورج فلوید علیه تبعیض نژادی در آمریکا به سخن درآمد.بازیگر برنده اسکار در مصاحبه‌ای با هارپرز بازار، اشاره کرد که چگونه تبعیض نژادی در آمریکا می‌تواند تاثیری عمیق بر خانواده‌اش داشته باشد زیرا دختر ۱۵ ساله‌اش «زهرا» که جولی او را وقتی ۶ ماه داشت از اتیوپی به سرپرستی گرفت نیز سیاهپوست است.این بازیگر ۴۵ ساله گفت: «سیستمی که از من محافظت می‌کند ممکن است از دخترم یا هر زن، مرد یا کودک دیگری در کشور ما بر اساس رنگ پوستشان محافظت نکند، غیرقابل تحمل است».

او در ادامه گفت: «ما باید از اظهار همدردی و خوش‌نیتی فراتر برویم و به قوانین و سیاست‌هایی برسیم که ساختار نژادستیزی ، تبعیض و مصونیت از مجازات را تغییر دهد. پایان دادن به بدرفتاری‌های پلیس شروع کار است. این امر بسیار فراتر از این است و همه جنبه‌های زندگی اجتماعی از نظام آموزش تا سیاست ما را در بر می‌گیرد».جولی در سخنانش به کشته شدن جورج فلوید توسط پلیس و وحشیگری پلیس و بی‌عدالتی‌های نژادی و اعتراض‌های خیابان‌های آمریکا در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت معتقد است مردم دارند برمی‌خیزند.او افزود: «مردم از اقدامات نیمه‌تمام خسته شده‌اند و در مقابل پاسخ‌های ناکافی قدرتمندان، با همبستگی پاسخ می‌دهند».

این بازیگر ادامه در سخنانش گفت: «انگار دنیا دارد بیدار می‌شود و مردم دارند حسابرسی عمیقی در جوامع خود انجام می‌دهند. وقت آن است که قوانین و نهادهایمان تغییر کنند و به کسانی که بیشترین آسیب را دیده‌اند و صدایشان حذف شده، پاسخ دهیم».این بازیگر که ۶ فرزند را به سرپرستی قبول کرده است، بر ضرورت آموزش دادن به کودکان هم تاکید کرد و گفت آن‌ها باید یاد بگیرند به کسانی که مورد ستم واقع می‌شوند و هرگز فرض نمی‌کنند حتی شناخته شوند، گوش کنند.

جولی درباره مشکلات پناهندگان در دوران شیوع کرونا هم صحبت کرد : «آن‌ها هر روز با ترس‌های نژادی و نژادپرستی و تعصب زندگی می‌کنند و در دورانی چون شیوع کرونا و بروز عواقب اقتصادی آن، آسیب‌پذیرترین مردم جهان هستند».با این حال جولی تاکید کرد که بیشترین نگرانی‌اش برای کودکان در این دوران به هم ریختگی جهانی است.