هنروتجربه: میگل کاسترو مندس؛ جانشین سفیر و کاردار سفارت پرتغال در تهران در ویدئویی اختصاصی برای هنروتجربه از دوران قرنطینه کرونا و لزوم تداوم همکاری‌های فرهنگی بین ایران و پرتغال و برگزاری چهارمین دوره هفته فیلم اروپا گفته است.

مندس در ابتدای صحبت‌های خود عنوان می‌کند: «ما هم مثل همه شما در چند ماه اخیر، زمان زیادی را در خانه سپری کردیم و در این دوران کتاب‌ها، فیلم‌ها، موسیقی و در کل آثار هنری و فرهنگی منبع آرامش و تسلی خاطر ما بودند. در دوران عجیب و روزگار تنهایی به سر می‌بریم. در حال حاضر می‌دانیم که بخش‌های اقتصادی زیادی به دلیل شیوع ویروس کرونا مختل شدند و شاید هیچ بخشی بیش از بخش فرهنگی آسیب ندیده باشد».

او ضمن تاکید به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توضیح می‌دهد: «در کشور من پرتغال، هنرمندان زیادی با شرایط بسیار دشواری دست ‌و پنجه نرم می‌کنند به این دلیل که اجراها و نمایشگاه‌های آن‌ها به خاطر کرونا لغو شدند. به همین خاطر دولت ما روی برنامه‌ها و ایده‌هایی برای حمایت از بخش فرهنگی کار می‌کند تا این بحران را پشت سر بگذارند».

مندس در ادامه تاکید می‌کند: «فکر می‌کنم بهترین راه برای حمایت از هنرمندان و بخش‌های فرهنگی، لذت بردن و استفاده از محصولات آن‌ها به هر شیوه ممکن است. به همین دلیل ما در سفارت پرتغال در کنار سایر سفارت‌های اروپایی و همکارمان؛ مؤسسه سینمایی هنروتجربه ایرانیان به‌شدت مشغولیم تا مطمئن شویم که می‌توانیم چهارمین دوره از هفته فیلم اروپا را در ایران سازمان‌دهی کنیم. این رویداد ابتدا قرار بود در ماه ژوئن (خرداد) برپا شود، ولی متأسفانه به خاطر شرایط موجود باید به تأخیر بیافتد، ولی ما به‌سختی تلاش می‌کنیم تا برای چهارمین دوره از هفته فیلم اروپا همراه با هنروتجربه برنامه‌ای را برای تحقق این رویداد پیش از پایان سال میلادی جاری تنظیم کنیم. بنابراین از شما را دعوت می‌کنم تا در این رویداد حاضر شوید و از بعضی از بهترین آثار سینمای اروپا لذت ببرید».

مندس در پایان ابراز امیدواری می‌کند: «به نمایندگی از سفارت‌ پرتغال واقعا دوست داریم در کنار شما باشیم و از بخش کوچکی از سینمای پرتغال لذت ببرید. پس امیدوارم شما را در این رویداد کنار خودمان ملاقات کنیم».