هنر و تجربه:سینمادوستان می‌توانند بابت دو پروژه جدید درباره دو فیلم‌ساز مؤلف تاریخ سینما یعنی آندری تارکوفسکی و سرجو لئونه خوشحال باشند.

پروژه اول یک سریال کوتاه درباره زندگی فیلم‌ساز افسانه‌ای روس است که از دل بازار مجازی کن ۲۰۲۰ بیرون آمده است. پروژه دوم هم به مشارکت «پالس فیلمز» با بازماندگان لئونه مربوط می‌شود که می‌خواهند مستندی برای ادای احترام به فیلم‌ساز پیشگام و بزرگ وسترن‌های اسپاگتی بسازند.

به گزارش «ورایتی» کریل سیری‌برینیکوف نویسندگی و کارگردانی سریال تارکوفسکی را بر عهده دارد. تمام آثار کارنامه هفت‌فیلمی او – که در ۱۹۸۶ درگذشت – در اتحاد جماهیر شوروی شاهکار ارزیابی شده‌اند: کودکی ایوان، آندری روبلوف، سولاریس، آینه، استاکر، نوستالژیا و ایثار. سیری‌برینیکوف فیلم‌ساز تحسین‌شده‌ای است که مثلاً با دو فیلم آخرش «دانش‌آموز» (۲۰۱۶) و «تابستان» (۲۰۱۸) در جشنواره کن حضور داشته است.

مستند سرجو لئونه یک بررسی رسمی با نظارت خانواده‌اش خواهد بود و پرتره هنرمندی می‌شود که فیلم‌هایی چون سه‌گانه دلار شامل «یک مشت دلار»، «برای چند دلار بیش‌تر» و «خوب،بد،زشت»، و فیلم حماسی چهارساعته‌ای چون «روزی روزگاری در آمریکا» را که آخرین فیلمش شد، ساخته است. او در سال ۱۹۸۹ درگذشت. نویسندگی و کارگردانی این مستند بر عهده فرانچسکو زیپل است که مثلاً با مستند «فریدکین کوتاه‌نشده» (۲۰۱۸؛ که در جشنواره ونیز روی پرده رفت) شناخته می‌شود.

  • ایندی‌وایر