هنر و تجربه: جشنواره بین المللی انیمیشن انسی که همیشه ۲۰ ژوئن برندگانش را معرفی می‌کرد، امسال نیز برندگان ۲۰۲۰ خود را در چنین روزی معرفی کرد.

 بحران کووید ۱۹برنامه‌های مختلف جشنواره انیمیشن انسی را تغییر داد، اما برگزار کنندگان آن حفظ این تاریخ را از نظر سمبولیک مهم قلمداد کردند. به همین دلیل ۱۰ روز زودتر از به پایان رسیدن جشنواره آنلاین، دیروز ۲۰ ژوئن (۳۱ خرداد) به رسم هر سال برندگان را معرفی کردند.

 مراسم در کانال یوتیوب جشنواره قابل مشاهده بود به تماشاگران این امکان را هم می‌ داد تا با برندگان تعامل داشته باشند.در این مراسم «فاجعه: کودکی مارتا جین کاناری» یا «کالامیتی» ساخته رمی چایه به عنوان برنده جایزه اصلی بهترین فیلم بلند جشنواره یعنی جایزه کریستال معرفی شد.این یک موفقیت دیگر برای صنعت انیمیشن فرانسه است که سال پیش با انیمیشن «بدنم را گم کردم» به عنوان برنده انتخاب شد. سال پیشتر نیز «فونان» محصول مشترک بلژیک، کامبوج و لوکزامبورگ برنده این جایزه بود.در حالی که امسال شماری از فیلم‌ها در پلتفرم دیجیتال جشنواره نمایش داده شدند، اما سازندگان فیلم «کالامیتی» ترجیح دادند نمایش فیلم را به باز شدن سینماها موکول کنند و تنها فیلمی ۱۷ دقیقه‌ای درباره پشت صحنه فیلم را به نمایش درآوردند.

فیلم روسی «دماغ یا توطئه ماوریکس» ساخته چهره برجسته انیمیشن روسیه آندری خرژانوفسکی که برای «شیر ریش خاکستری» در سال ۱۹۹۵ برنده انسی شده بود، امسال جایزه ویژه ژوری را برد و «بکشش و این شهر را ترک کن» ساخته ماریوس ویلزینسکی که در برلیناله با اقبال روبرو شده بود جایزه برتری ژوری را دریافت کرد.مستند اتوبیوگرافیکی «جنگ محبوب من» محصول مشترک نروژ-لتونی ساخته ایلزه بورکوفسکا جیکوبسن به عنوان فیلم برتر بخش «کنتره‌شامپ» انتخاب شد. این دومین سالی است که این بخش برگزار می‌شود تا از استعدادهای نوظهور در سراسر دنیا تجلیل کند.

در این بخش فیلمی از کره جنوبی ساخته جائه-هون آن با عنوان «جادوگر شمن» که سال ۲۰۱۶ در بخش مشارکت ساخت پذیرفته شده بود جایزه ویژه داوران را دریافت کرد.فیلم کوتاه «اودیسه شوووم» ساخته ژولین بیسارو که تاکنون جایزه بهترین فیلم کوتاه برای کودکان تا ۶ سال را از Prix Jeunesse برده و بهترین انیمیشن کوتاه بچه ها در انیما ۲۰۲۰ بلژیک شده، جایزه بهترین اثر تلویزیونی انسی را برد.جایزه ویژه هیات  داوران در این بخش به «ببری که برای چای آمد» ساخته رابین شاو رسید که محصول بریتانیاست. «خام» از آمازون نیز جایزه بهترین سریال تلویزیونی را برد.

جایزه بهترین فیلم کوتاه انسی نیز به «فیزیک شمشیر» ساخته تئودور آشو کارگردان نامزد اسکار رسید.در این بخش ویژه هیات داوران نیز به آلبرتو واسکس کارگردان مولف اسپانیایی برای «خانه بی‌خانمان» تعلق گرفت.