هنر و تجربه: بازیگر انگلیسی، سر ایان هولم، که روز جمعه در سن ۸۸ سالگی درگذشت، برای خیلی‌ها با ایفای نقش بیلیو بگینز در فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» و «هابیت‌ها»ی پیتر جکسن شناخته می‌شود.

این در حالی است که او بازیگر بسیار توانایی بود که نقش‌های متنوع و جالب توجهی را بازی کرده بود؛ از فیلم‌های مهمی چون «بیگانه» (ریدلی اسکات، ۱۹۷۹)، «برزیل» (تری گیلیام، ۱۹۸۵)، «هوانورد» (مارتین اسکورسیزی، ۲۰۰۴) و… تا «ارابه‌های آتش» (هیو هادسن، ۱۹۸۱) که در اولین دهه‌های فعالیتش جایزه ویژه‌ای از جشنواره کن و نامزدی جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد مکمل را برایش به ارمغان آورد.

برخی از همکاران هولم در فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» در شبکه‌های اجتماعی به او ادای دین و احترام کرده‌اند از جمله الیجا وود که که در توییت خود نوشت: «چه‌قدر غم‌انگیزست شنیدن درگذشت سر ایان هولم بی‌مانند، درخشان و سرزنده. بدرود عمو.» در این میان، پیتر جکسن متنی بلند در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده و هولم را مردی «طرب‌انگیز و بلندنظر» توصیف کرده است: «آرام اما جسور؛ با برقی دوست‌داشتنی در چشمانش.»

پیتر جکسن در پایان هم آورده است: «تماشای بازی ایان هولم خیلی چیزها به من آموخت… همکاری با او برای من افتخاری بود و شناختن او یک موهبت الهی. همیشه شیفته بازی ایان در صحنه‌های پایانی «بازگشت پادشاه» بوده‌ام: «فکر می‌کنم کاملاً برای سفر ماجراجویانه دیگری آماده‌ام.» بدرود بیلبوی عزیز. سفر به سلامت، ایان عزیز.»

  • ایندی‌وایر