هنروتجربه: ویگو مورتنسن اولین دریافت‌کننده جایزه معتبر دونوستیا از شصت‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی سن سباستین خواهد بود.

علاوه بر اهدای این جایزه و تجلیل از مورتنسن به خاطر یک عمر فعالیت هنری، اولین تجربه او در مقام کارگردان با عنوان «سقوط» / Falling هم در این دوره از جشنواره سن سباستین روی پرده می‌رود تا اولین نمایش اروپایی‌اش را تجربه کند. مورتنسن که سه بار برای فیلم‌های «قول‌های شرقی» (دیوید کراننبرگ)، «فرمانده خارق‌العاده» (مت راس) و «کتاب سبز» (پیتر فارلی) نامزد دریافت جایزه اسکار شده است، برای اغلب تماشاگران با نقش آراگورن در سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» شناخته می‌شود.

البته ویگو مورتنسن در دنیای پشت دوربین، یک نقاش حرفه‌ای، شاعر، عکاس و موسیقی‌دانی است که به چند زبان می‌تواند صحبت کند. جالب این‌که او با حقوق دریافتی‌اش از فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» توانست انتشارات خودش را هم راه‌اندازی کند با عنوان Perceval Press؛ که در زمینه هنر، نوشتار انتقادی و شعر فعالیت تخصصی دارد. ناگفته نماند که «سقوط» چهارمین فیلم مورتنسن در مقام تهیه‌کننده است.

«سقوط» پس از پایان بخشیدن به جشنواره ساندنس ۲۰۲۰ و گزینش به عنوان یکی از «انتخاب‌های رسمی» جشنواره کن امسال، با استقبال منتقدان هم روبه‌رو شده و خیلی‌ها بازی لنس هنریکسن در نقش اصلی فیلم را بهترین بازی او در کارنامه‌اش خوانده‌اند.

ورایتی