هنروتجربه: فیلم‌برداری مستند بلند «A-B-C-D» به کارگردانی محسن خان‌جهانی که درباره‌ تاثیرات کرونا بر روند زندگی و جامعه است، به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم‌برداری این مستند که از روزهای نخست اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران آغاز شده بود، در چهار ماه گذشته ادامه پیدا کرد و طی دو روز اخیر، با ضبط برخی سکانس‌های باقی‌مانده به پایان رسید؛ اگرچه خان‌جهانی می‌گوید: «کرونا هم‌چنان ادامه دارد و ما نمی‌توانیم بگوییم با ضبط این سکانس‌ها، پرونده تصویربرداری این فیلم بسته شده است».

او در خصوص ساخت این فیلم عنوان کرد: «تنها می‌توانم با اطمینان بگویم سکانس‌هایی که مدنظرم بود را فیلم‌برداری کردم و در این مرحله می‌توانم راش‌های کلیدی‌تری را به تدوین‌گر بسپارم. اگر استثناً در روند تدوین فیلم و با توجه به شرایط پیش‌رو که پیش‌بینی درستی از آینده کرونا نداریم، مساله‌ای پیش بیاید، احتمالا سکانس‌های دیگری را در حد چند پلان فیلم‌برداری خواهم کرد و به مستندم اضافه می‌کنم؛ اما هم‌اکنون اطمینان دارم که فیلم‌برداری فیلم را به پایان رساندم».

محسن خان‌جهانی ادامه داد: «به‌زودی تدوین‌گر فیلم معرفی می‌شود و امیدوارم فیلم در شرایطی آماده نمایش شود که دیگر درگیر کرونا نباشیم و بتوانیم در یک رویداد سینمایی همچون جشنواره سینماحقیقت و فیلم فجر، با مخاطبان بیشتر فیلم را رونمایی کنیم؛ البته در شرایطی که آمار مبتلاهای کرونا به صفر رسیده باشد».

مستند «A-B-C-D» به تهیه‌کنندگی کاوه احمدی، محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است. در این مستند امیر جغتایی (مدیر تصویربرداری)، احمدرضا طایی (صدابردار)، مهیار میرجلالی و محمد حسنی (تصویربرداران) و امیرمهدی صادقی (مدیر تولید) با محسن خان‌جهانی همکاری داشته‌اند.

خان‌جهانی ساخت مستندهایی چون «آزادراه»، «کلید»، «کلاه شیشه‌ای»، «صندلی ۲۵۷‌»، «یار دبستانی »و… را در کارنامه فیلم‌سازی‌اش دارد.