هنروتجربه: دو مستند «آرشیو متروک» و «تیتراژ در سینمای ایران» به کارگردانی مهرشاد کارخانی دوشنبه ۹ تیر ۹۹ در خانه هنرمندان ایران به نمایش در می‌آیند.

دو مستند «آرشیو متروک» و «تیتراژ در سینمای ایران» دی ماه سال گذشته در سینماهای هنر و تجربه روی پرده رفته بود و با شیوع کرونا و تعطیلی سینماها روند اکران این دو مستند هم متوقف شد و حالا با بازگشایی سالن‌های نمایش فیلم، این دو مستند دوشنبه ۹ تیر ساعت ۱۸ در خانه هنرمندان اکران می‌شوند.

این مستندها با محوریت سینمای ایران ساخته شده‌اند. کارخانی در مستند «آرشیو متروک» به سراغ احمد جوقانیان؛ آرشیودار قدیمی فیلم رفته و تلاش‌های او را برای حفظ و نگهداری آثار ارزشمند سینما به تصویر کشیده است.

در خلاصه موضوع این مستند آمده است: «آرشیو متروک قصه مردی است که فقط برای سینما زندگی می‌کرد و با سینما ازدواج کرد. فرزندانش آرشیوهایش بودند و دیگران را در این عشق سهیم می‌کرد، بی‌هیچ منتی».

همچنین دیگر مستند کارخانی با عنوان «تیتراژ در سینمای ایران» نیز تیتراژ فیلم‌های مطرح سینمای ایران را بررسی می‌کند و بر فیلم‌سازانی که با تیتراژ فیلم‌های خود شهرت دارند مانند مسعود کیمیایی، داریوش مهرجویی، عباس کیارستمی، بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، بهمن فرمان‌آرا، امیر نادری، مرحوم علی‌ حاتمی، کیانوش عیاری و…. تاکید بیشتری دارد.

درباره این فیلم آمده است:«تیتراژهایی که حتی جدا از فیلم همچنان تاثیرگذارند و کهنه نمی‌شوند. نام فیلم‌ها، قهرمان‌ها، ضد قهرمان‌ها و…»