هنروتجربه: فیلم سینمایی «یلدا» به کارگردانی مسعود بخشی بعد از بازگشایی سینماها در هنروتجربه روی پرده رفته است. نینا روت؛ نویسنده و منتقد نیویورکی بعد از تماشای این فیلمی نقدی بر این فیلم که جوایز سینمایی مختلفی به دست آورده، نوشته است.

نینا روت معتقد است که فیلم سینمایی «یلدا» داستانی معمایی را با انگیزه‌های بخشش، درست مثل یک اثر جنایی هیجان آمیز روایت می‌کند. نکته‌ای که همه تماشاگران فیلم در آن توافق داشتند این است که «یلدا» به‌درستی یک اثر کامل است.

او می‌نویسد:«نکته‌ها، مسائل و موضوعات ساخته درخشان مسعود بخشی آنقدر زیاد و فشرده‌اند که مجال بررسی آن‌ها در کتاب می‌گنجد و نه در یک مقاله؛ اما در همین حد هم باید بگویم این فیلم به تمامی شایسته دریافت جایزه بزرگ داوران مسابقه داستانی جهان در جشنواره اخیر ساندنس بود، جایی که فیلم نخستین نمایش جهانی خود را داشت».

در ادامه این یادداشت آمده است: «این داستان در ایران امروز می‌گذرد و ما چقدر درباره این کشور معمایی و بد تفسیر شده، می‌دانیم؟ ایران، کشوری که در غرب از آن بسیار کم‌ می‌دانیم، اما دائم قضاوتش می‌کنیم. خوشبختانه این بار، قضاوت از روی علاقه و توجه مثبت داوران مسابقه جهانی ساندنس است که بزرگ‌ترین جایزه جشنواره را به «یلدا» اهدا کردند. بخشی از اثر به کمک بازیگران قدرتمندش بهناز جعفری و صدف عسگری، داستانی معمایی را با انگیزه های بخشش، درست مثل یک اثر جنایی هیجان آمیز روایت می‌کند. نکته ای که همه تماشاگران فیلم در آن توافق داشتند این است که «یلدا» به‌درستی یک اثر کامل است».

ایرنا

برچسب‌ها: