هنروتجربه: «اچ‌بی‌او» در فصل جوایز امسال با مجموعه مستندهای فوق‌العاده‌ای حضور خواهد داشت، به‌خصوص آثاری که داستان‌های حقیقی جنایی را با شخصیت‌های متنوع شان سوژه قرار داده‌اند.

به همین بهانه «ایندی‌وایر» به سراغ کارگردانان سه مجموعه مهم سال رفته و گفت‌وگوی آنلاینی را با آن‌ها ترتیب داده است. ارین لی کار، جیمز لی هرناندز و سام پولارد که به‌ترتیب مجموعه‌های تحسین‌شده «دوستت دارم، حالا بمیر: اتحادیه کشورهای هم‌سود علیه میشل کارتر» / I Love You, Now Die: The Commonwealth Vs. Michelle Carter، «مک‌میلیونز» / McMillions و «گم‌شدگان و مقتولان آتلانتا: کودکان گم‌شده» / Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children را ساخته‌اند.

ارین لی کار در بخشی از حرف‌های خود راز موفقیت «اچ‌بی‌او» را چنین ارزیابی می‌کند: «من با همکاری «اچ‌بی‌او» چهار فیلم ساختم و موضوعی که مرا شیفته این شبکه کرده این است که اعتماد هنری بالایی دارد و کلی سینماگر زن بااستعداد و توانمند در گروه من فعالیت داشتند. به خاطر همین چیزهاست که در نهایت می‌توانید بگویید این مستندی از «اچ‌بی‌او» است.» کار در مجموعه مستندش به پرونده‌ای جنایی می‌پردازد که چند سال پیش تیترهای خبری زیادی را در آمریکا به خود اختصاص داد و به دادگاهی انجامید که در آن سؤال‌های دشواری درباره فناوری، شبکه‌های اجتماعی و سلامت روانی مطرح شد و در رأس همه این سؤال به میان آمد که آیا می‌شود کسی را به جرم خودکشی دیگری زندانی کرد؟ در ژوییه سال ۲۰۱۴ بود که کانرد روی هجده‌ساله در اتومبیلش پیدا شد. پلیس خیلی زود متوجه شد که خودکشی او به دلیل مجموعه‌ای از پیامک‌های هشدارآمیز از سوی دوست هفده‌ساله‌اش میشل کارتر بوده است که کانرد را به خودکشی ترغیب کرده بود.

مجموعه «مک‌میلیونز» به داستان حقیقی اما واقعاً عجیب و باورنکردنی سرقت ۲۴ میلیون دلار از بازی مونوپولی مک‌دانلد در دهه ۱۹۹۰ می‌پردازد؛‌ و مغز متفکر این سرقت بزرگ و مأموران اف‌بی‌آی جسوری را دنبال می‌کند که ردش را گرفتند. جیمز لی هرناندز می‌گوید با دیدن یک تیتر به ساخت این مستند علاقه‌مند شد که چنین بود: «امروز فهمیدم هیچ‌کس واقعاً بازی مونوپولی مک‌دانلد را برنده نشد».هرناندز که اولین شغلش در نوجوانی را در یکی از شعبه‌های مک‌دانلد در دهه ۱۹۹۰ و اوج محبوبیت بازی مونوپولی تجربه کرده بود، می‌گوید: «پس از دیدن این تیتر باید بیش‌تر در این باره می‌دانستم و جست‌وجو می‌کردم».

سام پولارد هم درباره مجموعه‌اش «گم‌شدگان و مقتولان آتلانتا: کودکان گم‌شده» می‌گوید: «بزرگ‌ترین چالش ما این بود که مجموعه‌ای کارآگاهی نسازیم که فقط می‌پرسد: قاتل کیست؟ چون فکر می‌کردیم این اثر می‌تواند پیچیده‌تر و چندلایه‌تر از این باشد و هدف‌مان از ابتدا این بود که کاوشی ژرف در این داستان داشته باشیم». مجموعه پولارد به پرونده قتل دست‌کم سی کودک و جوان سیاه‌پوست در شهر آتلانتا در بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۱ می‌پردازد.

لینک این گفت‌وگوی ویدئویی در سایت «ایندی‌وایر» هم آمده است.

  • ایندی‌وایر