هنروتجربه:جشنواره فیلم لندن برای برپایی دوره ۲۰۲۰ خود تغییراتی را در نحوه برگزاری اعمال و این رویداد سینمایی را به صورت ترکیبی از حضور فیزیکی و مجازی برگزار می‌کند.

بر اساس اعلام مسئولان شصت و چهارمین دوره جشنواره فیلم لندن، این دوره از ٧ تا ١٨ اکتبر (۱۶ تا ٢۷ مهر) برگزار می‌شود. طی روزهای برگزاری ۵۰ فیلم به صورت مجازی در این جشنواره به نمایش در می‌آیند و ۱۲فیلم جدید نیز در سینماهای سراسر انگلستان بر پرده می‌روند.

نمایش هر فیلم با جلسات گفت‌وگوی آنلاین با تماشاگران و مصاحبه با فیلم‌سازان و بازیگران اصلی همراه است.برنامه کامل جشنواره مجازی لندن هشتم سپتامبر (۱۸ شهریور) اعلام می‌شود.

این جشنواره امسال هیات داوران ندارد و داوری به تماشاگران سپرده شده‌است که بهترین فیلم داستانی بلند، مستند بلند، فیلم کوتاه و XR (ترکیبی از واقعیت مجازی با محیط واقعی) را انتخاب می‌کنند.اسامی برندگان در مراسمی زنده و مجازی در آخر هفته جشنواره اعلام می‌شود.

بخش واقعیت مجازی در این دوره به جشنواره لندن افزوده شده که به صورت آنلاین برگزار و دسترسی به آن برای همه رایگان است.

امسال همانند دوره‌های گذشته، جایزه ۵۰ هزار پوندی شافهاوزن برای حمایت از فیلم اول یا دوم یک نویسنده، کارگردان یا نویسنده/کارگردان بریتانیایی می‌شود.

طبق اخبار منتشر شده  برخی از سینماها در انگلستان از ۴جولای (۱۴ تیر) و برخی دیگر از ۳۱ جولای (۱۰ مرداد) شروع به کار می‌کنند. در اسکاتلند تاریخ بازگشایی ۱۵ جولای (۲۵ تیر) و در ایرلند شمالی هنوز نامشخص است.

به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا،جشنواره‌های دیگری همانند تورنتو نیز این دوره خود را به صورت فیزیکی و مجازی برگزار می‌کنند.

ورایتی